2013-2014 m.

Kvietimas dalyvauti parodoje „Mano mėgiamiausia knyga“ Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos bibliotekoje
pav

Parodose – siuvinėtų paveikslų labirintai, nuostabi skrebinimo šalis

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje veikia net trijų autorių parodos: buvusios Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos direktoriaus pavaduotojos ugdymui, chemijos mokytojos Leokadijos Bacevičienės siuvinėtų paveikslų paroda „Viskas iš gamtos“, lazdijietės, Lazdijų rajono neįgaliųjų draugijos narės Almos Rėkuvienės darbų paroda „Bunda gamta“ bei panevėžietės pedagogės Loretos Petrauskienės šventinių  atvirukų  paroda. Pastarieji  darbai atlikti skrebinimo technika.

Miela pradėti virtualią pažintį po mokytojos, direktorės pavaduotojos ugdymui Leokadijos Bacevičienės siuvinėtų paveikslų pasaulį. Ilgametės Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos  chemijos mokytojos, vėliau ir direktoriaus pavaduotojos darbas gimnazijoje pranoko šios sąvokos apibrėžimą – mokyti ir auklėti vaikus, kiekviename iš jų atrasti gabumų bei skatinti kilnius siekius, auginti bei ugdyti ateities kūrėjus. Ir tik išėjus į užtarnautą poilsį, prasidėjo nenutrūkstantis kūrybinis darbas. Kruopščiai siuvinėtų kūrinių autorė tam paskyrė 5 metus ir išsiuvinėjo daugiau kaip 20 darbų. Gimnazijos skaityklą papuošė 14 siuvinėtų paveikslų. Dygsnis po dygsnio ir mokytojos rankomis gimsta kantrybės išbandyti stebuklai. Tai – gražuoliai žirgai, gamtos peizažai, natiurmortai, įvairūs gyvūnai. Visi mokytojos Leokadijos Bacevičienės sukurti paveikslai spinduliuoja begaline šiluma, šviesa bei ramybe, kaip ir pati autorė.

Manau, kad ši pirmoji gerbiamos mokytojos autorinė siuvinėtų paveikslų paroda paliks ženklius pėdsakus gimnazijos istorijoje bei mokytojų ir mokinių atmintyje.

Įspūdinga lazdijietės, Lazdijų rajono neįgaliųjų draugijos narės  Almos Rėkuvienės paroda „Bunda gamta“. Kai bunda gamta, tuo pačiu bunda ir žmogus. Todėl menininkės darbai tokie unikalūs ne tik vizualumu, bet ir technika. Medeliai iš karoliukų  saviti bei išskirtiniai žavesiu, o įvairiaspalvės dirbtinių gėlių puokštės – nuostabios bei sušildytos autorės meile.

Dar jaunystėje Almai teko lankytis įvairiose rankdarbių parodėlėse, tad ir pačiai kilo noras įsitraukti į šią veiklą, kuri teikia ne tik naudą, bet ir malonumą.

Būdama 17 metų, pradėjo megzti virbalais. Pirmasis jos darbelis buvo liemenė. Mezgimo paslapčių mokėsi iš savo brolio žmonos bei spaudos leidinių apie mezgimą ir nėrimą vąšeliu.

Tačiau gyvenimas taip susiklostė, kad pablogėjus sveikatai, teko atsisakyti etatinio darbo, nes buvo pripažinta nedarbinga. Todėl Alma Rėkuvienė įsijungė į Lazdijų rajono neįgaliųjų draugijos gretas. Išrinkta darbščiųjų rankų būrelio vadove. Menininkė domisi netradiciniais rankdarbiais ir kuria įdomius darbelius, pasirinkdama elementariausias buityje naudojamas medžiagas: karoliukus, nailoną, laką, gipsą, siūlus ir kitas medžiagas. Visi Almos Rėkuvienės darbai  alsuoja nuoširdumu ir tikrumu. Prie kiekvieno gali ilgai stovėti ir gėrėtis autorės neišsenkama kūrybine išmone bei energija.

Gražus atvirukas – išskirtinė dovana įvairiomis progomis. Tai nuostabi jaukumo akimirka bei originali, be galo šilta  ir smagi rankų darbo dovana. Nepakartojamo grožio atvirukus Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje eksponuoja panevėžietė mokytoja Loreta Petrauskienė, kuri visada domėjosi įvairiausiais rankdarbiais. Bet labiausiai ją sužavėjo ir įtraukė skrebinimas. Tai kol kas nelabai girdėtas ir naujas dalykas Lietuvoje.

Kas gi tas skrebinimas? ,,Vieno atsakymo tikriausiai nėra, – teigė mokytoja. – Tai ne tik nuotraukų ir jų albumų dekoravimo būdas neįprasčiausiomis priemonėmis, bet ir knygų skirtukai, įvairiausi atvirukai, vokeliai, dėžutės ir viskas, ką galima pagaminti iš popieriaus“.

Visus šiuos dalykus ir kuria istorijos bei tikybos mokytoja Loreta Petrauskienė.

Pasak jos, skrebinimu susidomėjo prieš trejus metus, kai reikėjo Šv. Kalėdų proga pasveikinti savo artimuosius. O įprasto, parduotuvinio atviruko, nesinorėjo mylimiems žmonėms dovanoti. Todėl mokytoja, pasitelkusi savo vaizduotę, sukūrė paprastučius, bet labai mielus ir nuoširdžius atvirukus. Tai buvo pati pradžia. Vėliau mokytoja Loreta Petrauskienė pradėjo domėtis, kas gi yra tas skrebinimas. Sužinojo negirdėtas ir nematytas technikas, susipažino su įvairiausiomis priemonėmis bei darbo įrankiais.

„Šis pomėgis iki dabar „valdo“ visą mano gyvenimą“, – juokavo pašnekovė. Kiekvienas mokytojos Loretos Petrauskienės pagamintas atvirukas – šiltas, išskirtinis ir turtingas.

Na, o kas norėtų susipažinti su šiomis trimis parodomis, būtinai užsukite į gimnazijos skaityklą. Čia Jūs su savo mintimis pabūsite siuvinėtų paveikslų labirintuose, aplankysite nuostabią skrebinimo šalį, pamatysite medelių iš įvairių karoliukų žvilgsnį bei pajusite gėlių puokščių kvapą.

Parodos veiks iki spalio 3 dienos. Maloniai kviečiu apsilankyti.
Daiva Mikalauskienė                                           Nuotraukos Dalios Juknevičienės
Gegužė- susitikimų su rašytojais mėnuo Antakalnio progimnazijoje

Metų pradžioje mūsų progimnazijos mokiniai aktyviai rinko vaikų Metų knygą. 1-4-ųjų klasių mokiniai Metų knyga išrinko Ingridos Vizbaraitės  „Karžygiuko istoriją“, o 5-ųjų klasių mokiniai – Antano Šimkaus „Vaizdai iš gyvenimo bobulytės ir kt.“. Mokiniams buvo labai įdomu skaityti šias knygas, bet buvo smalsu susipažinti su šių knygų autoriais. Todėl rašytojai buvo pakviesti paviešėti progimnazijoje ir  labai nudžiugome, kad mielai sutiko atvykti.
Poetas Antanas Šimkus bendravo su 4b ir 5c klasių mokiniais , o Ingrida Vizbaraitė susitiko su 1a ir 1c klasių mokiniais. Rašytojai mokiniams papasakojo knygų sukūrimo istorijas, skaitė ištraukas, pažėrė šiek tiek prisiminimų apie savo vaikystę.  O po to pabiro nesibaigiantys mokinių klausimai knygų autoriams.Rašytojai džiaugėsi mūsų mokinių išradingais klausimais ir gražiomis mintimis apie jų knygas. Vėliau prie rašytojų nutįso eilės, prašančių autografų, mokinių.
Viliamės, jog bendravimas su rašytojais skatins mūsų mokinių kūrybiškumą ir ragins juos draugauti su knyga.
„Jau saulelė“ir jos nušvitimai budino mokinius
Kristijono Donelaičio ,,Metų“  ištraukos skaitymai – tai Respublikinio  renginio ,,Biblioteka: vienas pasaulis daug istorijų…“tęsinys. Kai  pavasaris, linksmybės, gamta ir šalia žmogus, reikia žodžių. Jie tariami iš visos širdies. Ir jie tikrai sujungė visus Telšių ,,Ateities“ pagrindinės mokyklos mokinius ir mokytojus. Kaip ir dera bendruomenei, skaitymus pradėjo vadovė – pavaduotoja Rita Motiejūnienė, K.Donelaičio ,,Pavasario linksmybių“ ištrauką tęsė mokyklos prezidentė Samanta Pociutė ir lietuvių kalbos mokytoja Jolita Maščinskienė. Gyvas  bendras žodis iš K.Donelaičio poemos garsiai tariamas visus  ir jungė, ir stebino! Saulės spindulius imituojantys mokiniai, salėje ratu sustoję, garsiai skaitė.

    Vanda Kuzienė   Telšių „Ateities“ pagr. mokyklos bibl. ved.

Donelaičio skaitymai prie apvalaus stalo

Lazdijų viešojoje bibliotekoje kaip ir visoje Lietuvoje balandžio paskutinę savaitę vyko nacionalinės bibliotekos savaitės renginiai. Šia proga Lazdijų viešosios bibliotekos jaunimo centras ir Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos moksleivių biblioteka organizavo K. Donelaičio kūrybos skaitymus Lazdijų viešojoje bibliotekoje. Skaitymai vyko prie apvalaus stalo, moksleivių pasirinkta kūryba “Metai” jaunuoliams buvo įdomi ir sunkoka skaityti, daug senoviškų žodžių. Skaitymus skaitė 7 klasės ir 2 gimnazistų klasės moksleiviai. Tokie renginiai jaunuoliams naudingi kūrybiniam draugiškam bendravimui, bei skatina skaityti knygas.

 Nacionalinės bibliotekų savaitės 2014 m. balandžio 23-29 dienomis  Mokyklų bibliotekų skyriaus mokyklose

  1. Susitikimas-popietė su dailininku Artūru Kavaliausku. Susipažinimas su dailininko kūryba, jos tematika, filosofija. Originalių darbų pristatymas. Tikriausiai vyks 24 dieną.

Žana Kavaliauskienė Karoliniškių gimnazija, Vilnius

  1. 2.Paroda, skirta Wiljamo Šekspyro 450 metų jubiliejui – balandžio 23 d.
  2. Antikvarinių ir knygų- miniatiurų paroda – balandžio 24 – 25 d.
  3. Raiškiojo skaitymo konkursas 5 – 8 kl. mok.‚, Pavasario balsai“  –   Balandžio 24 d.
  4. Viktorina 2- 3 kl. mokiniams ,, Atspėk pasaką“  –  Balandžio 25 d.
  5. Piešinių konkursas,, Mano mylimiausias knygų herojus“ – 5 -8 kl.Balandžio 24-25d.
  6. Knygų aukcionas 5- 12 kl. mokiniams   – Balandžio 28 d.
  7. Lėlių spektaklis pradinių kl. mokiniams ,, Bremeno muzikantai‘‘- Balandžio 29 d
    VILNIAUS CENTRO VIDURINĖ MOKYKLA, Janina Tučkovsakaj
  8.    Susitikimas su rašytoju Antanu Šimkumi, dalyvavusiu Metų knygosrinkimuose su knygele „Vaizdai iš gyvenimo bobulytės ir kt“
  9. Susitikimas su Metų knygos rinkimuose vaikiškų knygų grupėje laimėjusios knygutės „Karžygiuko istorija“ autore  IngridaVizbaraite
    Antakalnio progimnazija, Vilnius. Snieguolė Šeduikienė
  1. 11.Ekskursija į VU MKIC ir Lietuvos Technikos biblioteką LBD skyriaus narėms (per 30 žmonių) balandžio 25 d.
    Irena Kryžanauskienė , Antakalnio gimnazija, Vilnius.
  1. Balandžio paskutinę savaitę planuojamos Vilniaus mokinių 2 kūrybinių darbų parodos: „Kuriu knygą. Mano skirtukas“.Kviečiami dalyvauti technologijų mokytojai, bibliotekininkai. Parodos atidarymas  2014 m. balandžio mėn. 28 d. Lietuvos aklųjų bibliotekoje Skroblų g. 10, Vilniuje
    Vilniaus m. savivaldybės Švietimo skyrius,
  1. Organizuosime parodas ,,Seniausias šeimos žaislas“, ,,Mano vaikystės knyga“.Vida Šereikienė Senamiesčio gimnazija. Jonava
  1. Skirtukų knygoms gaminimas.
  1. 1-4 klasių mokinių kūrybos popietė.
  1. Perskaitytų knygų pristatymas bendraamžiams.Apolonija, S. Daukanto progimnazija, Vilnius
  1. Balandžio 23 d. 12 val.  K. Donelaičio “Metų” skaitymai mokyklos fojė
  1. mokinių kūrybos paroda ,,Knyga savomis rankomis“
  1. pasakų ir  mokinių kūrybos darbų paroda ,,Raganos ar fėjos?“
  1. Balandžio 28, 29 d. bibliotekoje – informaciniame centre pertraukų metu, po pamokų lankytojai galės patikrinti savo žinias spręsdami kryžiažodžius, ieškodami informacijos įvairiuose informacijos šaltiniuose, atlikdami linksmas užduotis.
  1. Balandžio 29 d. bus apdovanoti geriausi mūsų bibliotekos skaitytojai.
  1. Aštuntokų išvyka į MRU biblioteką (planuojama).Odeta Mazilaiauskienė, Baltupių progimnazija, Vilnius
  1. Bibliotekų savaitės metu planuojamas mokinių apsilankymas ligoninėje, kurio metu mokiniai skaitys kūrinių ištraukas, atskleis literatūros vaizduojamas vertybes bei stengsis įrodyti, kad visais laikais knygas skaityti buvo, yra ir bus verta. Toks mokinių apsilankymas-ne tik pramoga vaikams, be ir paguoda, džiaugsmas ligoniams. Tai jau tapo mūsų tradicija.
    Eglė Karakajienė, Riešės gimnazija, Vilnius.
  1. Ekskursija su penktos klasės mokiniais ruošiamės apsilankyti Lietuvos aklųjų biblioteką Nijolė Rudinskienė, Žvėryno gimnazija, Vilnius
  1. 3A kl. mokinių kūrybos knygelių paroda ( mokytoja D.Bajorienė). Vaikai patys paruoš      knygeles ir jos bus eksponuojamos skaitykloje
  1. Informacijos ekspozicija apie  bibliotekininko profesiją, mokymosi galimybes ir medžiagą eksponuosime bibliotekoje esančiame „Ugdymo karjerai centre“
  1. Informacinis stendas apie bibliotekininko profesiją, mokymosi galimybes. Eksponuosime bibliotekoje esančiame „Ugdymo karjerai centro“ lentynoje.
  1. Balandžio 23d. K.Donelaičio „Metų“ skaitymai mokyklos bibliotekoje ( skaitysime, klausysimės R.Kazlo skaitymų, pasidalinsime pastebėjimais).
  1. Balandžio 24d.( diena dar bus tikslinama) pakviesime Prailgintos dienos grupės vaikus ir jų mokytoją popietę praleisti bibliotekoje – skaitysime pasakėles, iliustruosime jas, bendrausime.Taip pat pakviesime prisijungti ir vaikų tėvelius, močiutes, senelius, brolius bei seses.
  1. Balandžio 25d. skaitykloje surengsime 3A kl. kūrybos knygelių pristatymą. Mokiniai skaitys savo kūrinėlius, pasidalins mintimis kaip jiems sekasi kurti, kokias knygas mėgsta skaityti ir pan.
  1. Netradicinės užklasinio skaitymo 5-okų pamokos bibliotekoje: „Siūlau paskaityti ir tau…“ (skaitomų knygų pristatymas, aptarimai, diskusijos).
  1. „Jau raidelės man paklūsta…“ – pirmokų abėcėlės šventė.
  1. Surengsime norintiems ekskursijąį G.Petkevičaitės-Bitės viešąją biblioteką.Laima Šikšnienė, „Saulėtekio“ progimnazijos biblioteka, Panevėžys.
  1. Edukacinę paroda „Karpymo iš popieriaus pritaikymo galimybės suaugusiųjų švietime“ bibliotekos skaitykloje.  Dalyvauja rajono mokyklų bibliotekos. Lazdijų rajono mokyklų bibliotekininkai supažindinami su viena liaudies meninės kultūros formų – karpiniais, jų istorija, tematika bei reikšme lietuvių liaudies kultūroje. Vaizdinės medžiagos stebėjimas (informacinės skaidrės „Karpinių menas – nuo tradicijos iki modernumo“. Bus supažindinama su meno kūrėja, karpytoja iš popieriaus Diana Lukošiūnaite, kuri pristatys savo karpinius bei praktinė užduotis „Velykinis atvirukas“.
  1. Mokytojos Birutės Vžesniauskienės riešinių paroda bibliotekos skaitykloje.
  1. Linos Živatkauskaitės – Žaliauskienės margučių paroda (vašku marginti) skaitykloje.Daiva Mikalauskienė, Motiejaus Gustaičio gimnazija, Lazdijai
  1. Dailaus rašto konkursas tarp 5-8 klasių mokinių.Rašysim iš K.Donelaičio pasirinktą ištrauką(10 eilučių).Stefa Barauskienė, „Ąžuolyno“ progimnazija, Vilnius
  2.                                

1) Paroda  „Kristijono Donelaičio fenomenas: asmenybė, veikla ir kūryba“ minint  K. Donelaičio 300 metų jubiliejų – eksponuojama gimnazijos bibliotekos skaitykloje ištisus metus.

2) Balandžio 23 d. per 3 ir 6 pamokas visi gimnazijos  trečiokai  kartu su mokytojais lituanistais klausysis K. Donelaičio poemos „Metų “, kurią skaito aktorius  Rolandas Kazlas (CD),

3)  Gimnazijos bibliotekoje K. Donelaičio poemos „Metų bus galima klausytis  visą tą dieną.

4)  Šiai bibliotekų savaitei patys gimnazistai suorganizavo bibliotekoje knygų parodą „SKAITANTIS GIMNAZISTAS – SKAITANTI LIETUV A“, kurioje sudėtos knygos  jiems palikusios labai gilų įspūdį.

5) Kiekvienais metais per bibliotekų savaitę organizuojama akcija „GRĄŽINKIME KNYGAS BIBLIOTEKAI, KURIAS PAMIRŠOTE GRĄŽINTI“

Vilniaus Pilaitės gimnazijos Bibliotekininkės :   Vronika Pakeltienė, Birutė Norkuvienė

„V. Kudirka – žmogaus misterija“  Valstybės atkūrimo dienai Vilniaus Antakalnio gimnazijoje

Lietuvos Valstybės atkūrimo dieną Vilniaus Antakalnio bendruomenė pradėjo minėti šiek tiek anksčiau – jau vasario 12-ąją. Nuo pat ankstaus ryto mokykloje šurmuliavo trispalviais prisegtukais pasipuošę mokiniai ir mokytojai, per pertraukas koridoriuose netilo lietuviškos dainos. Vidurdienį per gimnaziją nuvilnijo visų giedamas Lietuvos himnas, į tautiškumo pamoką mokinius pakvietė šventinis direktorės V. Kirkilienės sveikinimas. Bibliotekos iniciatyva ir gimnazijos lėšomis mokyklos bendruomenei  padovanota šventė –susitikimas aktų salėje su teatro, televizijos, kino ir poezijos aktore V. Kochanskyte, pristačiusia programą „V. Kudirka – žmogaus misterija“. Tikėjęsi tradicinio eilių skaitymo mokiniai buvo maloniai nustebinti: įdomus pasakojimas apie V. Kudirkos gyvenimo ir kūrybos vingrybes, betarpiškas, nuotaikingas, ekspresyvus aktorės bendravimas su žiūrovais visus užbūrė, o keliskart pasiųstas publikai palinkėjimas visada turėti norų ir degti troškimais privertė nusišypsoti net labiausiai išsekintus mokslų…Programą pagyvino pianistės, tarptautinių konkursų laureatės Gintarės Rudaitytės atliekami Vinco Kudirkos muzikiniai kūriniai.

Vilniaus Antakalnio progimnazijos pirmokų  pažintis su Pranu Mašiotu

Gruodžio 19 dieną sukako 150 metų, kai Zanavykų žemėje, netoli Kudirkos Naumiesčio, Pūstelninkų kaime, gimė lietuvių vaikų rašytojas, pedagogas kultūros veikėjas Pranas Mašiotas. Tą dieną  mūsų progimnazijos pirmokai suskubo į biblioteką susipažinti su rašytojo knygelėmis. Iš surengtos parodėlės  jie pasklaidė ir šiek tiek paskaitė P. Mašioto knygeles. Po to klausė ištraukų iš knygelių „Kaziukas sodžiuje “ ir „Katinėlis Pilkutis“, kurias puikiai jiems pristatė 4a klasės mokinė Jonė Lynda.  Išklausę ištraukų, mokiniai pasidalino patirtais įspūdžiais sodžiuose pas senelius bei papasakojo apie jų globojamus gyvūnus. Džiugu, kad P. Mašioto knygelės suvirpino jaunųjų skaitytojų širdeles ir suteikė daug naujų žinių.

Kalėdiniai skaitymai Antakalnio progimnazijos bibliotekoje

Gruodžio 16-19 dienomis progimnazijos bibliotekoje vyko Kalėdiniai skaitymai pradinių klasių mokiniams. Pirmąją dieną jaunuosius klausytojus pradžiugino  direktorius.  Jis skaitė nuoširdžią B. Ferrero istoriją apie meilę bei išmokė vaikus dainuoti linksmą dainelę. Antrąją dieną į biblioteką sugužėjo būrys  gimnazistų su neformaliojo ugdymo skyriaus vedėja Rasa  Malikėniene. Jie inscenizavo H. K. Anderseno pasaką „Sniego karalienė“. Trečiąją dieną vaikus nustebino  Šv. Jono Teologo vienuolyno broliai Liudvikas ir Chrizostomas.  Jie papasakojo jautrų kalėdinį nuotykį. O jo išklausius, kaip iš gausybės rago pažiro mokinukų klausimai svečiams. Ketvirtąją dieną pradinukai išgirdo I. Žuromskienės  „Kalėdinę istoriją“, kurią jiems skaitė 8a klasės mokiniai Nora Lapytė ir Martynas Bražėnas. Bet netrukus bibliotekoje tvyrojusią ramybę ir susikaupimą išblaškė muzikos mokytoja Džeralda Kmieliauskienė ir 3d klasės mokinės Lidija Radzevičiūtė, Agota Lukrecija Bacytė, Aistė Markauskaitė, Ieva Čepaitė. Jos ne tik sekė dainuojamąsias pasakas, bet  vaidino bei kvietė mokinius pritarti joms.  Vilaimės, kad progimnazijos pradinukams Kalėdiniai skaitymai buvo labai prasmingi ir suteikė daug džiaugsmo.

 „Kuo kvepia Kalėdos?“ Vilniaus Baltupių progimnazijoje?

Kai namuose pasklinda ypatingas mandarinų kvapas,  ateina Kalėdos.

Kai ant palangių sumirga vaiskios ciklamenų liepsnelės, ateina Kalėdos.

Kai puansetijų raudoniu užsiplieskia parduotuvių vitrinos, ateina Kalėdos.

Kai belapiuose medžiuose sūpuojasi raudonpilvės sniegenos,  ateina Kalėdos.

Kai pirštai panyra į aguonos grūdelius, o širdis – į vasaros prisiminimus,

ATEINA KALĖDOS!

Artėja Kalėdos, atsinešdamos tą džiugią, mandarinais kvepiančią laukimo nuotaiką. Mokyklose prasideda kalėdinė puošimosi karštinė ir mes, bibliotekininkai, imame sukti galvas, kokia įdomia paroda, renginiu, akcija ar konkursu įsilieti į tą kalėdinę nuotaiką ir pradžiuginti savo bibliotekos lankytojus. Todėl noriu pasidalinti idėja parodai, o gal ir ne tik. Praeitais metais savo bibliotekoje parengiau prieskonių (be kurių mes neįsivaizduojame tikrų Kalėdų) parodą. Pavadinau ją „Kuo kvepia Kalėdos?…“. Tai buvo tikrų prieskonių paroda, kuri labai sudomino mokinius ir vaikus, net tėvelius.  Todėl ir jums siūlau pabandyti kažką panašaus. Aš parodą rengiau taip:

  • Į permatomus nedidelius maišelius sudėjau prieskonius (pvz.: cinamoną maltą ir lazdeles, vanilę ir vanilės lazdelę ir t.t.)
  • Šalia prieskonių padėjau aprašymus. (aprašymus pridedu).
  • To nedariau, bet galima dar parengti parodą „Mano šeimos kalėdinis patiekalas“ ar pan. ir pakviesti savo mokyklos bendruomenę pasidalinti receptais J.   Linksmų švenčių ir gerų minčių ir darbų..

  Odeta Maziliauskienė         Vilniaus Baltupių progimnazija

CINAMONAS – prieskonis, gaunamas iš kai kurių cinamono (Cinnamomum) genties medžių žievės. Cinamonas naudojamas nuo senovės laikų, II tūkstantmetyje pr. m. e. jis jau buvo naudojamas Senovės Egipte, ne kartą minimas Biblijoje. Senovės graikai ir romėnai cinamoną naudojo laidotuvių laužams, religinėms ceremonijoms (kaip smilkalus). Svarbiausiu cinamono prekybiniu centru buvo Aleksandrija, tačiau europiečiai nežinojo, kad ši brangi prekė atkeliaudavo iš Malabaro krantoViduramžiais prikurta visokių mitų apie cinamono kilmę – Žanas de Žuanvilis rašė, kad cinamonas žvejojamas ties Nilo ištakomis, dar pasakota legenda, kad Arabijoje milžiniški cinamono paukščiai iš nežinomų kraštų surinkdavę cinamoną ir iš jo kraudavę lizdus. Cinamoną iš Azijos šalių gabendavo arabai ir parduodavo venecijiečiams, tačiau iškilus Osmanų imperijai ši prekyba sutriko, ir europiečiai pradėjo ieškoti būdų patiems atrasti cinamono. XVI a. portugalai pasiekė Indiją ir Šri Lanką ir ėmė kontroliuoti cinamono prekybą. Tiesa, XVI a. konkistadorai Pietų Amerikoje taip pat ieškojo Cinamono slėnio, tačiau iš tiesų šie augalai ten neaugo. XVII a. pasaulinę prekybą cinamonu perėmė olandai, o po amžiaus – britai.

Cinamono gavybai naudojama tik retesnė ir plonesnė vidinė žievė. Nulupta ir sudžiovinta cinamono žievė vėliau sumalama į miltelius, kurie ir naudojami kaip prieskonis.

Būdingą cinamono kvapą suteikia eteriniai aliejai, sudarantys 0,5-1 % žievės sandaros. Paties cinamono skonis yra kartokas.

Cinamonas daugiausia naudojamas konditerijos pramonėje, gardinant įvairius kepinius (ypač bandeles), šokoladądesertus. Šio prieskonio taip pat gali būti dedama į arbatąkakavąlikerį, juo apibarstomi vaisiai (ypač obuoliai). Gaminami cukraus-cinamono mišiniai, kuriais produktas kartu ir pasaldinamas, ir pagardinamas. Cinamono lapų aliejus vietomis naudojamas uodų atbaidymui.

Dabar svarbiausi pasaulyje cinamono tiekėjai yra Šri LankaIndija (ypač Kerala), BangladešasKinijaIndonezijaVietnamasZanzibaras, Madagaskaras.
GVAZDIKĖLIAI yra džiovinti visžalio kvapniojo gvazdikmedžio  žiedų pumpurai

Gvazdikmedžiai kilę iš dabartinės Indonezijos salų. Jas kolonizavę olandai paskleidė šį augalą plačiau. Šiandien didžiausios gvazdikmedžių plantacijos yra Pemba saloje, kartu su Zanzibaru priklausančioje Afrikos valstybei Tanzanijai. Pasakojama, kad gvazdikėlius užuodi dar iš tolo, nė nepriplaukęs pačios salos.

Gvazdikėliai – labai senas prieskonis, dėl itin stipraus aromato vertinamas Europos, Šiaurės Afrikos ir didelės dalies Azijos virtuvėse. Senovės Kinijoje prieš susitikdami su imperatoriumi pavaldiniai ir svečiai gaudavo pakramtyti gvazdikėlio – kad būtų geras burnos kvapas. Į Europą gvazdikėlius atgabeno arabų pirkliai. Pačioje gvazdikėlių tėvynėje Indonezijoje maistui gvazdikėliai beveik nenaudojami.

ŽVAIGŽDINIS ANYŽIUS – nedidelio visžalio medžio – magnolijos – sumedėjęs vaisius. Magnolija nuo pasodinimo pradeda žydėti jau 6-ais metais ir yra ilgaamžis medis – žydi ir brandina vaisius net 100 metų. Vaisiai nurenkami nuo medžio dar kiek nesunokę, nes pernokę vaisiai atsidaro ir išbarsto sėklas. Vaisiai yra aštuonkampės žvaigždės formos, kurie sudžiovinti ir yra garsusis prieskonis. Kiekvienas žvaigždės spindulys yra kapsulė, kurioje yra žvilganti pailga ruda sėkla, kuri yra mažiau aromatinga, nei pats vaisius. Savo Tiek vaisius, tiek ir jo eterinis aliejus yra saldaus skonio. Anetolis – eterinis aliejus – yra be galo saldus, jis yra 13 kartų saldesnis nei cukrus. Dėl to žalias nesumedėjęs žvaigždanyžiaus vaisius Kinijoje yra kramtomas ne tik burnos ertmei atšviežinti, bet ir pojūčiui po valgio pasaldinti. Žvaigždinio anyžiaus aromatas sausas, lengvas, saldus, šiltas, kandus, medienos ir anyžinis, skonis – saldus, kartus.

Žvaigždinis anyžius kilęs iš Pietų Kinijos ir Vietnamo. Ypatingai populiarus ir turi gilias panaudojimo tradicijas Kinijoje. Kartu su Sičuanio pipirais, gvazdikėliais, cinamonu ir pankoliais sudaro garsujį kinišką penkių prieskonių mišinį. Vėliau paplito ir įsišaknijo Indijoje, Pietų Azijoje, dar vėliau ir visame pasaulyje. Indijoje žvaigždanyžis taip pat yra žymaus prieskonių mišinio „garam masala“ ingredientas. Į Europą žvaigždinis anyžius atkeliavo tik XVII-ame amžiuje.

Žvaigždinis anyžius gali būti naudojamas tiek maltas, tiek ir pirminiu pavidalu. Tinkamas pagardas daugeliui pikantiškų patiekalų – padažams, sriuboms, daržovių valgiams, troškiniams, aštriems pagardams, įeina taip pat duonai ir desertams – kepiniams, kompotams, šokoladiniams skanėstams, vaisių ir prieskonių arbatoms, kitokiems gėrimams ruošti.

Žvaigždinis anyžius reguliuoja širdies ritmą, ramina nervus. Nepaprastai malonus žvaigždanyžio aliejaus aromatas suteikia energijos, išsklaido nuovargį ir stresą. Padeda kovoti su nemiga, kurią sukelia nuolatinė nervinė įtampa.

Uogienė su žvaigždiniu anyžiumi nesusicukruoja. Vienam litrui uogienės pakanka vieno sutrinto ar sumalto žvaigždutės lapelio.

MUSKATMEDIS – tropinėje zonoje augantis amžinai žaliuojantis medis. Iki 20 m aukščio išaugantis medis į abrikosus panašius geltonus vaisius pradeda vesti aštuntais gyvenimo metais Vaisiaus viduje po kevalu slypi kvapnus branduolys, kurį mes ir vadiname muskato riešutu.

Legenda pasakoja, kad kai muskatas subrandindavęs sėklas, jų svaiginantis muskatinis kvapas būdavęs toks viską užgožiantis, kad rojaus paukščiai krisdavę ant žemės. Muskatą ilgai lydėjo paslaptys ir mitai: pirkliai kvotė savo tiekėjus mėgindami sužinoti iš kur jis atkeliauja, prekybinių laivų kapitonai svajojo priplaukti tą paslaptingą vietą kur jis auga ir prisikrauti pilnus triumus, o botanikams jis buvo tapęs savotišku “filosofiniu akmeniu” – į Europą atvežtos sėklos niekaip nesudygdavo.

Apie muskato riešuto gimtinę nereikėjo kurti istorijų – iki pat 19 a. jis augo vienintelėje pasaulio vietoje, keletoje Bandos salelių Moluku (anksčiau vadintame Prieskonių) salyne dabartinėje Indonezijoje.

Patys riešutai (sėklos) praeina sudėtingą procesą iki tol, kol „tampa“ prieskoniais: apdžiovinus saulėje, jie paskleidžiami ant bambukinių grotelių ir porą mėnesių toliau džiūsta virš silpnos bedūmės ugnies, kasdien pergrėbstant mediniais grėbliais. Plaktukais pašalinus kevalus branduoliai apdorojami specialiu mišiniu iš jūros vandens ir kalkių, gautų sutrynus koralus – siekiant apsaugoti branduolius nuo pelėsio, kenkėjų ir dygimo – ir dar tris savaites džiovinami virš ugnies. Toks apdorojimas ir buvo priežastis, kodėl smalsiems botanikams niekaip nepavykdavo išauginti muskato iš Bandos salų atkeliavusios sėklos.

VANILĖ. Kvapiosios vanilijos (vanilės) tėvynė – Meksika, Panama ir Antilų salos. Vanilę, kaip prieskoninį augalą, ypač vertino actekai. Kilmingieji gerdavo kakavos pupelių gėrimą, pagardintą vanilės aromatu.  Actekai Amerikos žemyno užkariautojams ispanams vanilėmis netgi mokėjo duoklę.  Būtent ispanai vanilę ir atvežė į Europą.Šiuo metu vaniles gausiai augina Brazilijoje, Paragvajuje, Šri Lankoje, Taityje bei Šiaurės Afrikos šalyse.Kvapioji vanilė – daugiametė, orchidinių šeimos žolinė liana, žydinti baltais, kvepiančiais žiedais. Jos vaisiai – ilgos, 15–20 centimetrų ilgio rudos, kvepiančios lazdelės su smulkių sėklų košele. Geriausia yra meksikietiškoji vanilė, kurios vaisiai būna 25–30 centimetrų ilgio.

Kiekvienos vanilijos žiedas prasiskleidžia vos vienai dienai. Vanilė pradeda derėti trečiaisiais augimo metais ir dera 35–40 metų. Šviežios vanilės sėklos dar vadinamos vanilės lazdelėmis neturi beveik jokio kvapo, todėl jas reikia fermentuoti ir džiovinti saulėje. Išdžiovintos saulėje vanilės lazdelės nusidažo ruda spalva ir įgauna specifinį kvapą.

Vanilė – vienas brangiausių pasaulio prieskonių, pasižyminti labai stipriu aromatu, o jos skonis – turtingas ir labai išraiškingas, įsimintinas. Ji naudojama pudingams, pyragams, sausainiams, tortams, vaisių desertams, saldiesiems padažams gaminti. Vanilė dažnai neatsiejama nuo šokolado gamybos. Jos aromatas neretai jaučiamas kvepaluose, oro gaivikliuose, kvapniose žvakėse Ji dažnai įeina į egzotiškų ir paslaptingų Rytų aromatų sudėtį, vanile pabarstomos net romantiškos gėlių puokštės. Vanilė turi paslaptį, kuri traukia.

———————————————————————————————————————————

Riešės gimnazijoje vaikams skaito žymūs žmonės

Riešės gimnazijos biblioteka – tai jauki vieta ne tik pasiruošti pamokai, bet ir susirasti sau mielą knygelę, fantazuoti, svajoti apie fėjas, karalius, prisijungti prie didvyrių žygių ir aplankyti stebuklingas šalis, kuriose gyvena burtininkai, nykštukai, prabyla medžiai ir miško gyvūnėliai. Tai šalys, kuriose mūsų mažieji skaitytojai nuolat apsilanko, atrasdami grožį, meilę, draugiškumą bei gerų darbų tyrumą.

Skatindamos vaikų meilę knygai, ugdydamos skaitymo džiaugsmą, stengiamės, jog mūsų skaitytojai ne tik patys kuo daugiau skaitytų, bet ir nudžiugtų, kai jiems skaito žmonės, kurie ne mažiau myli knygas, geba literatūriniu kūriniu perteikti geras emocijas, sužadinti smalsumą bei puikiai atskleisti rašytojo mintis.

2013 m. pavasarį Riešės gimnazijoje vaikus aplankė „Pasakų traukinys“, kuris susirinkusius vaikus nuvežė į stebuklinių pasakų karalystę, aplankė smalsučių miestelį, pabuvojo minklių pinklių labirinte, skambių dainelių aikštelėje. Stotelėse buvo skaitomos įvairių rašytojų sukurtos pasakos, smagūs eilėraštukai, dainuojamos dainelės, menamos mįslės. Keliauti „Pasakų traukiniu“ kvietė „Mažojo Princo fondo“ iniciatyvos „Visa Lietuva skaito vaikams“ ambasadorė, etnomuzikologė, TV laidų vedėja Loreta Sungailienė, o traukinį iš vienos literatūrinės – muzikinės stotelės į kitą lydėjo linksmos kompozitoriaus Vaido Lengvino kūrybos dainos. Ši pasakiška kelionė buvo skirta priešmokyklinio ir pradinio ugdymo mokiniams. Renginys buvo įdomus, dinamiškas, nuotaikingas.

Šio renginio esmė – tai skaitymas balsu, kuris stiprina ryšį tarp vaiko ir skaitančiojo, tenkina būtiniausius vaiko psichologinius ir emocinius poreikius, lavina vaiko kalbos ir socialinius įgūdžius, skatina intelekto vystymąsi. Anot L. Sungailienės, „Mažojo princo fondas“ įgyvendindamas iniciatyvą „Visa Lietuva skaito vaikams“ primena, jog skaitymas balsu yra puikus būdas vaikams parodyti dėmesį ir šilumą.

Pamačiusios, kaip vaikai nuoširdžiai džiaugėsi, klausydamiesi L. Sungailienės skaitymo balsu,  nusprendėme vaikus ir vėl nudžiuginti. Kartu su mūsų gimnazijos lietuvių kalbos vyresniąja mokytoja Ingrida Žiedeliene organizavome vaikams susitikimą su Vilniaus Kamerinio teatro aktore Vaiva Markelyte – Mačenskiene, kuri mielai sutiko paskaityti vaikams. Skaitymo balsu džiaugsmą galėjo patirti ne tik pradinių, bet ir vyresnių klasių mokiniai. Mažiesiems klausytojams aktorė pristatė O. Proislerio „Vaiduokliuką“, o vyresniesiems – Anos Frank „Dienoraštį“, paskaitė jų ištraukas. Aktorė ne tik puikiai perteikė kūrinių emocijas, veikėjų charakterius, bet ir labai šiltai bendravo su vaikais. V. Markelytė skaitymą balsu susiejo ir su atpasakojimo menu. Vaikai klausėsi tiek rašytojo minčių, tiek aktorės interpretacijų, kartu analizavo tai, ką girdi. Toks skaitymas – klausymasis ypač naudingas vaikams, nes skatina ne tik skaityti, bet ir suprasti tai, ką kūriniu  norėjo pasakyti autorius, daryti gilesnes įžvalgas.

Mes džiaugiamės, kad yra daug gerų žmonių, kurie aplanko mūsų biblioteką, padeda ugdyti vaikų meilę knygai, patirti skaitymo džiaugsmą. Tokiu būdu, galime prisidėti prie vaikų dvasinių vertybių augimo, meninio – literatūrinio skonio lavinimo.

Taip pat prie šios gražios iniciatyvos prisijungė ir Bukiškių pradinio ugdymo skyrius, kuriame bandysime jau greitai pradžiuginti ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus ugdytinius ir pirmos klasės mokinius, skaitydamos A. de Sent- Egziuperi „Mažąjį princą“ – knygą, kuri moko gerumo…

„Visos geros knygos panašios tuo, kad būtinai sukelia skaitytojo norą galvoti apie tai, kas teisinga, gražu, naudinga žmonėms“ – N. Černyševskis.

Riešės gimnazijos bibliotekos vedėja  Eglė Karakajienė