2017 m.

Advento skaitymai Žvėryno gimnazijoje

     2017 m. gruodžio 7 dieną kartu su tikybos mokytoja Alina Kiseliova organizavome „Advento skaitymus“ 5b klasės mokiniams. Skaitymui pasirinkome B. Ferrero „Trumpus pasakojimus sielai“. Jie pasakoja apie meilę, draugystę, tikėjimą ir viltį, paprastuose dalykuose slypintį kasdienybės grožį. Tai išminties kupinos istorijos, suprantamos dideliems ir mažiems. Jos labai artimos Advento laikotarpio ir Šv. Kalėdų laukimo dvasiai. Tekstus skaitė socialinė pedagogė Laima Jankauskienė, psichologė Lilija Lasauskienė, šokių mokytojas Jonas Malinauskas, Vilniaus kolegijos studentės, atliekančios praktiką mokykloje, taip pat mokiniai ir mes su mokytoja. Po to aptarėme, kuris pasakojimas kiekvienam buvo arčiausiai širdies ir kokia mintis jame pasirodė pati svarbiausia. Vaikai pamažu įsitraukė į diskusiją, ypač aktyviai dalyvavo 5b klasės mokinė Sofija Milda Sirgėdaitė. Ji apdovanota padėkos raštu.
     Perskaityti pasakojimai pakvietė vaikus minutėlei susikaupti ir galbūt įžiebė bent nedidelę ugnelę jų širdyje. Juk kiekviena gyvenimo akimirka  – baltas popieriaus lapas, kurį žmogui skirta prirašyti. „Neklausk Vėjo, kodėl tave atnešė čia, kur esi. Net jei patekai tarp cemento nuolaužų, išleisk šaknis ir gyvenk. Kažkam tu esi žinia. Šie trumpi pasakojimai – tai sėklelės, atskraidintos Vėjo. Kur jos nutūps ir ką padarys, žino tik Vėjas“. (B. Ferrero)
(tekstas ir nuotraukos – bibliotekos vedėjos Nijolės Rudinskienės)

 

—————————————-

Riešės gimnazijos veiklų įvairovė 2017-aisiais

    Prisidedant prie Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuojamos akcijos „Knygų Kalėdos“ 2017-12-14 dieną bibliotekos vedėja kartu su gimnazijos mokiniais dalinosi meile knygai su Bukiškio progimnazijos skyriaus ugdytiniais ir 1-4 klasių mokiniais. Kalėdinėje popietėje su knyga buvo skaitomos kalėdinės istorijos, deklamuojami šventiniai eilėraščiai, atliekamos dainos. Ta pačia proga 2017-12-19 dieną buvo svečiuojamasi gimnazijos Avižienių ikimokyklinio ugdymo skyriuje. Skambant šventinei  muzikai, kalėdinėms istorijoms dalinomės gera nuotaika ir nuoširdžiais palinkėjimais.

Tradiciškai gimnazijos bibliotekoje nuo 2017-12-01 iki 2017-12-19 buvo organizuojama akcija „Knygų Kalėdos‘. Ačiū visiems prisidėjusiems. Gera dalintis gerumu!

2017 m. lapkričio 16 dieną gimnazijos bibliotekoje 4c klasės mokiniams buvo skaitoma ištrauka iš A. Lindgren knygos „Emilis iš Lionebergos“. Mokiniai supažindinami su žymiausios švedų rašytojos A. Lindgren biografija bei bibliotekoje esančiomis šios rašytojos knygomis. Taip pat bibliotekoje eksponuojamas stendas su informacija apie A. Lindgren biografiją bei knygų pavyzdžiai.

2017 m. spalio 19 dieną Riešės gimnazijos bibliotekoje buvo skaitomos ištraukos iš V. V. Landsbergio knygos „Arklio Dominyko meilė“. Bibliotekos darbuotojos kartu su 4d klasės mokiniais bei personažu arkliu Dominyku pakeliavo po tyrą baltojo arklio ir rugiagėlės meilės šalį, pamatė, kaip sukasi gyvenimiškas metų ratas: po džiaugsmingos vasaros ateina vėsus ruduo, rugiagėlė nuvysta ir palieka įsimylėjusį arklį iki kito pavasario.

Bibliotekos vedėja Eglė Karakajienė

——————————–

Mokytoja J. Talandienė moksleivius mokė velti žaislus

Kalėdinis laikotarpis yra kupinas šilumos ir jaukumo: skiriame daugiau dėmesio savo
šeimai, norime apgaubti artimuosius rūpesčiu ir meile, kartu puošiame namus. Tik kaip juos išpuošti originaliai, savo rankų darbo dekoracijomis, o ne pirktiniais kiniškais blizgučiais?
Ta proga gruodžio 7 – 8 dienomis Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje
vyko praktinis edukacinis užsiėmimas „Žaislų vėlimas sausuoju vėlimu“, kurį vedė anglų kalbos mokytoja Jelena Talandienė. Užsiėmime dalyvavo 7A klasės moksleivės su technologijų mokytoja  Rima Šmitiene bei lavinamųjų klasių mokiniai su mokytojomis Živile Klimiene, Vyda Burduliene bei auklėtojomis Laima Pauliukoniene, Gitana Miliuviene. Edukaciniame užsiėmime dalyvavo ir gimnazijos socialinė pedagogė Jūratė Ponomariovienė. Edukacinės pamokos pradžioje mokytoja Jelena Talandienė įdomiai papasakojo apie vilnos nukeliaujamą kelią: kodėl ir kaip ji veliasi, kalbėjo apie vėlimo būdus, priemones bei įrankius. Vėlimas – pati seniausia vilnonių audinių gamybos technika. Pasak legendos, pirmas veltas kilimas atsirado Nojaus laive. Avys, plaukusios šiame laive, buvo suvarytos į labai mažus gardus. Vilnos nuo jų šonų krito ant grindų, drėko, buvo trypiamos ir vėlėsi po kanopomis. Kai avys paliko laivą, ant grindų liko gulėti šiltas vilnonis kilimas. Bet tai tik legenda. Archeologai pirmų veltų gaminių atsiradimą datuoja VI – V a. pr. m. e. Surinkę laukinių gyvūnų, kai jie šeriasi, vilną senovės babiloniečiai gamino pirmuosius primityvius rūbus, ir tik praėjus keliems amžiams išmoko
verpti, austi, megzti. Gal todėl senovės užrašuose Babilonas reiškė „vilnos šalis“, na, o seniausia vilnonė medžiaga rasta Egipte. Jau tuomet vilna buvo vertinama kaip didžiausia brangenybė ir vertybė. Biblijoje parašyta: „Ėriukas jums parūpins drabužius“. Pasak mokytojos, vilna yra medžiaga, kuriai nuo senų laikų suteikiama pirmenybė lyginant su kitomis medžiagomis – juk iš jos  buvo galima megzti šiltus drabužius, pledus, kilimėlius. Vilna buvo ir kaip piniginė valiuta. Netgi valdovai skatino savo pavaldinius auginti avis ir plėsti vilnos pluošto apdirbimą. Kaip tikra gamtos dovana vilna dėl išskirtinių savybių išlieka pirmoje vietoje ir iki šių dienų. Jau daugiau nei du tūkstančius metų žmogui ji yra nepamainoma apsauga nuo šalčio. Senovės žmonės gydė įvairias ligas naudodami skirtingų gyvūnų vilną. Ji buvo, yra ir bus svarbi lietuvių buityje. Šiandien viena iš seniausių tekstilės rūšių – vilnos vėlimas – vėl tapo labai madingas: pusiau užmirštas amatas paskutinį dešimtmetį atgimė šiuolaikinėje mados industrijoje. Veltinis, pagamintas pagal senovinę technologiją, įgavo be galo daug naujų spalvų. O lietuviška vilna – prabanga. Norint ją išvalyti, reikia labai daug rankų darbo.
Pamokoje mokytoja J. Talandienė pademonstravo vaizdo medžiagą apie vilnos vėlimo
procesą. Mokiniai pamatė, ką gražaus galima pasigaminti iš vilnos. Vėliau, susipažinę su įdomiu vilnos vėlimo amatu ir pasitelkę fantaziją, mokiniai sausuoju vėlimo būdu kūrė įvairiausius žaislus ne tik namams papuošti ar pakabinti ant kalėdinės eglutės, bet ir padovanoti artimam žmogui Kalėdų proga – bitutes, boružėles. Tam tikslui reikėjo nedaug priemonių: kempinėlių, vilnos ir specialios adatos. Tikriausiai sutiksite, kad rankų gamybos žaislai spinduliuoja šilumą, kurios neturi jokie, net ir patys gražiausi žaisliukai iš prekybos centro.
Taigi praktinės edukacinės pamokos metu mokiniai išmoko prasmingos veiklos,
turiningai praleido laiką, gamindami sausuoju vėlimo būdu kalėdinius žaisliukus.
Buvo smagu stebėti, kaip lengvas, švelnus, šiltos vilnos pluoštas kruopščiai triūsiant
virsta žaviu stebuklu.

Daiva Mikalauskienė

 


 

—————————————–

KALĖDOS IR MOKYTOJAMS, IR MOKINIAMS

Jau gruodžio pradžioje Vilniaus miestas sužibo įvairiaspalvėmis girliandomis, o jo priemiesčiai ryškiai pasipuošė pasidabruotu sniegu. Tai Vilniaus r. Pakenės Česlovo Milošo pagrindinės mokyklos mokiniams ir mokytojams (direktorė Janina Novickaja) priminė apie besiartinančias tradicines, jau besibaigiančių 2017 metų  Kalėdų šventes.

Gruodžio mėnesį mokykloje mokiniams vyksta gausybė virtine besiverčiančių renginių. Vienas ryškiausių renginių bibliotekoje (bibliotekininkė Alina Savanevičienė) – tai mokyklos Globėjo, rašytojo Česlovo Milošo diena, minima gruodžio 10 d. Šis kasmetinis renginys akcentuoja žmogaus gyvenimo įprasminimą darbu. Juk rašytojo Česlovo Milošo, vienintelio Lietuvoje, veikla įvertinta Nobelio premija (1980). Mokykloje Česlovo Milošo vardas skambėjo ir lenkų, ir lietuvių kalbomis. Mokyklos bendruomenė minėjo ypatingą asmenybę, kurio misija buvo perduoti europietišką civilizaciją ir kultūrą jaunesnei kartai, praturtinus suartinti lenkų  ir lietuvių tautas, ir jam tai pavyko. Turime tęsti šią misiją.

Labai prasminga, kad šios mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Alina Grigelienė šiais mokslo metais išleidusi pirmąją knygą ,,Toks keistuolių gyvenimas“ , padovanojo ją mokyklos bibliotekos vartotojams, taip atkreipdama mokyklos bendruomenės dėmesį ir į LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės remiamą akciją ,,Knygų Kalėdos“. Dovanokime knygas bibliotekai. O šiais metais ,,Knygų Kalėdų“ akcijos dėka mokyklos biblioteka praturtėjo apie 70 naujutėlaitėmis  knygomis.

Laukdami Kalėdų šventės galėjome džiaugtis dalyvavimu Lietuvos rašytojų sąjungos projekte ,,Skaitymo valandos“ (2017-12-06). Džiaugiamės nuolat prisimindami ir galėdami priminti, kad tik kūrybingas ir išmintingas žmogus gali laisvai veikti pasaulyje.

Savaitėmis mokiniai puošė mokyklą įvairiausiais karpiniais, piešiniais, gamino kalėdinius žaisliukus, eglutes bei prakartėles. Vizualinių papuošalų fone ir puošnios Kalėdų eglutės aplinkoje gruodžio 19 d. visa mokyklos bendruomenė rinkosi į kalėdinį renginį aktų salėje. Čia skambėjo gražiausios balsingų vaikų dainos, liejosi eilėraščių posmai ir širdingiausi žodžiai, sveikinimai su palinkėjimais. Šventę  įvairino džiaugsmingos minutės šokio ritme. Iš scenos mokiniai liejo žiūrovams sukauptą meilę, dalijosi džiaugsmu, laime, šventine nuotaika su visais šventės dalyviais.                              

Savo įspūdžius užrašė lietuvių kalbos mokytoja Alina Grigelienė


———————————

Mažeikių „Vyturio“ pradinės mokyklos biblioteka laukia švenčių

 Nuotraukose knygų eglutė atrodo ne taip nuostabiai kaip yra realybėje 🙂 Taip pat biblioteka ir muzikos mokytoja organizavo Kalėdines dirbtuvėles. Lipdėme sniego senelius iš dirbtinio sniego ir darėme kalėdinius papuošimus ir atvirutes.         
  Parašė  Simona Pocienė  

———————————

 Kuo kvepia Kalėdos Vilnius Antakalnio gimnazijoje?

Jau nuo gruodžio 8 dienos bibliotekoje pakvipo Kalėdomis.  II klasės mergaičių rankomis sukurti kvepiantys eksponatai papuošė skaityklą ir į biblioteką atnešė kalėdinę nuotaiką. Čia kvepia pušimi, citrina, apelsinais, gvazdikėliais ir cinamonu, kardamonu ir aromatinės žvakės kvapais. O paskaitę surinktus kalėdinių saldumynų receptus panorėsime ir patys tokių pasigaminti. Dėkojame mokytojai Editai Skupienei, kuri paragino mokines sukurti mažytį Kalėdų laukimo stebuklą gimnazijos bibliotekai.                                                Irena K.

———————————

Poeto K. Bradūno šeimos dainos Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos bibliotekoje

     

Šių dienų informacijos ir žinių pasaulyje gyvenančiam žmogui labai svarbu stabtelėti ir pabūti tyloje: tada, kai baigiasi žodžiai, prasideda muzika – sielos kalbos išraiška. Lapkričio 20 d. mūsų mokykla sulaukė ypatingų svečių – Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos bibliotekoje apsilankė žymiojo lietuvių poeto K. Bradūno (1917–2009) dukra, žymi antropologė, JAV etnologė, JAV lietuvių bendruomenės veikėja Elena Bradūnaitė-Aglinskienė (1948). Garbinga Mokyklos viešnia dalijosi atsiminimais apie Bradūnų šeimoje gyvavusias dainavimo tradicijas. Jai talkino folkloro ansamblio „Dijūta“ nariai: ansamblio vadovė, muzikologė, humanitarinių mokslų daktarė Rūta Žarskienė, muzikantas, grojantis bandonija, fizikos mokslų daktaras Edmundas Širmulis ir fizikos mokslų daktarė Renata Bareikienė.
                    Jaukias bibliotekos erdves pripildę šeštų–septintų klasių mokiniai klausėsi E. Bradūnaitės-Aglinskienės pasakojimų apie liaudies ir apskritai dainų reikšmę žmogui. Kai žmogus dainuoja, sušyla krūtinė, jam pasidaro lengviau, – pasakojo Mokyklos viešnia. Pasak E. Bradūnaitės-Aglinskienės, dainavimo kultūros reikėtų mokytis dar jauname amžiuje: tada daina prigyja ir įsišaknija žmoguje – tampa reikšminga jo gyvenimo dalimi. Tačiau dainuoti reikėtų ne bet kaip – dainavimą svarbu puoselėti. Kaip dainuoti? Tai daryti reikėtų lėtai, taip lėtai, kad saulė besileisdama sustotų, – įžvalgiomis mintimis dalijosi pašnekovė. Anot viešnios, ugdyti dainavimo kultūrą yra svarbu tam, kad tinkamai save pristatytume būsimoms kartoms ir plačiajam pasauliui, nes jam „mes esame įdomūs tiek, kiek galime papasakoti apie save ir savo kultūrą“. Į biblioteką sugūžėję mokiniai su savo lietuvių kalbos ir literatūros mokytojais klausėsi ne tik garbingos viešnios pasakojimų, bet ir dainų, kurias, talkinant muzikantams,  jie girdėjo net iš pačios žymiojo poeto K. Bradūno dukters lūpų.
                 Kai klausaisi dainų, prieš akis tarsi prabėga tavo praeitis, pamatai save istorinėje praeityje, suvoki protėvių istorinę sąmonę, supranti, kas tu esi dabar ir kodėl toks esi. Neveltui žymus XIX-ojo amžiaus žydų kilmės vokiečių rašytojas ir poetas Bertoldas Auerbachas yra pasakęs: „Muzika nuplauna kasdienio gyvenimo dulkes nuo sielos“. Nors besiklausant dainų jaunųjų klausytojų mintys kartkartėmis nuklydo, tačiau žmogiškoji esybė liko pakylėta virš kasdienybės. Džiaugdamiesi, turėję galimybę susipažinti su žymia antropologe Elena Bradūnaite-Aglinskiene, pasiklausyti liaudies ir autentiškų dainų ir motyvuojančių išsaugoti  lietuvybę pasakojimų apie Bradūnų šeimos dainavimo tradicijas, mokiniai ir juos lydėję lietuvių kalbos mokytojai už renginį dėkoja bibliotekos darbuotojoms Danguolei Matulevičienei ir Reginai Vaitkevičienei.

Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Edita Košinskaitė

——————————-

SKAITOME SAKMES

Lapkričio 21 d. Viršuliškių mokyklos skaitykloje vyko netradicinė pamoka- renginys „Skaitome sakmes“.
Renginyje dalyvavo 4A klasės moksleiviai su mokytoja. Mokytoja vaikams trumpai priminė, ką jie mokėsi per pamokas apie sakmes, o bibliotekininkė perskaitė keletą parinktų sakmių.
Moksleiviai buvo paskirstyti į šešias komandas . Kiekviena komanda skaitė pasirinktą sakmę ir rodė nupieštas jos iliustracijas. Kai visos komandos pristatė sakmes, moksleiviai balsavo ir išrinko jiems geriausiai patikusią komandą. Laimėjusios komandos nariai  gavo po simbolinę dovanėlę- knygų skirtukus,  o visi dalyviai vaišinosi saldainiais. Po renginio bibliotekininkė  skaitykloje padarė parodėlę iš moksleivių piešinių. Taip praėjo netradicinė pamoka skaitykloje.

Viršuliškių mokyklos bibliotekininkė Rūta Rasimavičiūtė

 

————————————————

Audronės Pileckienės paroda – dovana kolegoms ir visai gimnazijos bendruomenei

     

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje veikia istorijos mokytojos, renginių organizatorės bei aktyvios visuomenininkės Audronės Pileckienės rankdarbių paroda. Mokytoja šią parodą surengė ir skyrė Tarptautinei mokytojo dienai paminėti. Tai pirmoji autorinė Audronės Pileckienės paroda, netikėta ir graži dovana kolegoms, mokiniams, visai bendruomenei.
     Atradusi savo pomėgį, kuriam negaili nei laiko, nei pinigų ir į siūlų pinkles papuolusi dar vaikystėje, kuomet būdama septintokė ir viešėdama pas senelę Smalininkuose (Jurbarko raj.), jos stalčiuje rado plonytį vąšelį.  Vėliau, besimokydama Lazdijų vidurinėje mokykloje, turėjo puikią darbų mokytoją a. a. Stasę Pelanienę, kuri leido pasinerti į mezgimo meno subtilybes. Pirmieji mokytojos Audronės  darbai neatrodė tobuli, tačiau nuskaidrintos nesudėtingais, kukliais  raštais servetėlės tapo neatsiejama namų interjero  puošybos dalimi.  Besisukant nėrimo verpete, netrukus šią techniką mokytoja gerai perprato. Nėrimas tapo vienu maloniausių užsiėmimų. Istorijos mokytoja Audronė Pileckienė savęs neįsivaizduoja be vąšelio ar virbalų. Pasak jos,  nėrimas – terapija, geriausias būdas atsipalaiduoti, pamiršti visas blogas mintis, pajusti ramybę, atitrūkstant nuo kasdieninių rūpesčių, tai procesas, teikiantis malonumą ir džiaugsmą.
      Nėrimą vąšeliu žmonės žino labai seniai. Gilioje senovėje buvo neriama žuvies kaulu, panašiu į vąšelį, iš ilgos žolės, odos atraižėlių. Juk ne vieną dešimtmetį skaičiuojančios nertos servetėlės buvo neatsiejama namų dalis.
        Savo rankdarbių pardavinėti mokytoja nelinkusi. Daug mieliau juos dovanoja. Mokytoja neslepia, jog nemaža dalis rankdarbių iškeliavo į skirtingus pasaulio kampelius: JAV, Vokietiją, Lenkiją, Rusiją. Tiesa, daugybė originalių  įvairių spalvų ir raštų nertų servetėlių dažnai tampa dovanomis Lietuvoje gyvenantiems artimiesiems, draugams bei pažįstamiems. Specialiai rankdarbiais puošti darbai dovanojami šeimos nariams įvairių švenčių progomis. 
         

Dauguma parodoje eksponuojamų staltiesėlių, takelių bei servetėlių nunerta vasaromis dirbant Vokietijoje.
           Gražiausi raštai atsiveria ant lininių staltiesėlių, skirtų  stalo serviravimui. Tai – pirmieji mokytojos darbai, išsiuvinėti dar 1991 m. Parodoje gausu takelių, servetėlių bei staltiesėlių, nertų 2003 m. Nunerti takelį ar servetėlę reikia daug darbo, bet nunėrus, dar reikia mokėti juos sutvarkyti, iškrakmolinti bei išlyginti.
             Lankytojus žavi seni kompaktiniai diskai, apnerti ir sutvirtinti  skirtingų spalvų siūlais. Šie rankdarbiai gali papuošti namų interjerą, būti puikia dovana.
Mokytoja Audronė Pileckienė yra sukūrusi ir keletą pasakiškų būtybių – raganų, kurias eksponuoja gimnazijos skaitykloje. Kūrėja raganų gamybai naudoja maišą ir pakulas. Ji šias raganaites pagamino dukroms Aistei ir Urtei.
               Tad energingos moters planuose tikrai nestinga puikių ir originalių  kūrybinių idėjų nei kitokių sumanymų, tereikia tik laiko jiems įgyvendinti.
Istorijos mokytojos Audronės Pileckienės rankdarbių paroda Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje veiks iki lapkričio 17 d. Maloniai kviečiu apsilankyti!

    Daiva Mikalauskienė   bibliotekos vedėja

——————————

Mįslių popietė  su penktokais

Spalio 23 dieną Viršuliškių mokyklos skaitykloje vyko mįslių minimo popietė, kurioje dalyvavo 5A klasės moksleiviai su auklėtoja. Moksleiviai buvo suskirstyti į šešias komandas ir rungtyniavo , kuri komanda atspės daugiau mįslių.
 Bibliotekininkė parengė mįslių įvairiomis temomis ir moksleiviai už atspėtą mįslę pasiimdavo po kaštoną. Renginio pabaigoje komandos suskaičiavo gautus kaštonus ir daugiausiai jų surinkusios  komandos nariai gavo  po simbolinę dovanėlę- knygų skirtukus. Taip pat visos komandos „uždirbtus“ kaštonus išsikeitė į saldainius.
                                                                               Viršuliškių mokyklos bibliotekininkė Rūta Rasimavičiūtė.

———————————————

Skaitome su ketvirtokais

2017 m. spalio 19 dieną Riešės gimnazijos bibliotekoje buvo skaitomos ištraukos iš V. V. Landsbergio knygos „Arklio Dominyko meilė“. Bibliotekos darbuotojos kartu su 4d klasės mokiniais bei personažu – arkliu Dominyku – pakeliavo po tyrą baltojo arklio ir rugiagėlės meilės šalį, pamatė, kaip sukasi gyvenimiškas metų ratas: po džiaugsmingos vasaros ateina vėsus ruduo, rugiagėlė nuvysta ir palieka įsimylėjusį arklį iki kito pavasario. Vaikai dalijosi savo įspūdžiais ir emocijomis.

Atverkime duris į knygos ir žinių pasaulį

Jau tradicija tampa metų pradžioje gimnazijos bibliotekos organizuojamas renginys „Atverkime duris į knygų ir žinių pasaulį“, kurio metu Riešės gimnazijos pirmokai bei Bukiškio progimnazijos pradinių klasių mokiniai supažindinami su bibliotekos tvarkos taisyklėmis: mokomi, kaip prižiūrėti ir tausoti knygas bei vadovėlius, kaip išsirinkti knygeles ir registruotis.

Riešės gimnazijos bibliotekos vedėja Eglė Karakajienė

—————————————–

Spalio mėnuo Panevėžio „Vilties“ progimnazijoje

Spalį, Lietuvos mokyklų bibliotekų mėnesį, Panevėžio „Vilties“ progimnazijoje buvo organizuota daug įvairių užsiėmimų.
    Mūsų progimnazijos biblioteka tapo partnere Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės – Bitės viešosios bibliotekos inicijuojamame projekte „Aukštaitijos ETNO kilimas“ ir sutiko prisidėti prie projekto bendrų veiklų.  Kultūrinių renginių vadybininkas V.Benašas pristatė Čičinsko kalno maketą bei interaktyvų ETNO kilimą, kuriame užkoduota 3D vaizdu bei garsu prabylanti informacija apie žymiausius Aukštaitijos piliakalnius, šventvietes bei kitas Aukštaitijos tapatumą atspindinčias vertybes. 1-6 klasių mokiniai plančetinių kompiuterių pagalba keliavo po Panevėžio regiono lankytinus objektus, atsakinėjo į klausimus bei sužinojo daug įdomių dalykų. Kartu su istorijos mokytoja V. Daugėliene vyko integruota pamoka, kurios metu 5-klasių mokiniai susipažino su Lietuvos piliakalniais. Taip pat buvo pristatyta nauja S.Paltanavičiaus knyga „Gamtos metų ratas“ , o dvylikos mėnesių nuotraukos skaitytojus perkėlė į trumpus vaizdo įrašus, kurie atgijo išmaniuosiuose įrenginiuose. Šią knygą galite rasti progimanzijos bibliotekoje! Projektą užbaigė antrų klasių mokiniai, kurie karpė, klijavo bei rudeniniais lapais papuošė Čičinsko kalno maketą.
     Panevėžio miesto savivaldybė  įteikė dovaną  – visiems prieinamą skaitmeninę biblioteką, tad spalio mėnesį mūsų progimnazijos mokiniai buvo supažindinti su elektronine „Vyturio“ leidyklos biblioteka, kurioje galima rasti daugiau nei 400 knygų. Pamokėlių metu mokiniai užsiregistravo, išmoko naudotis paieška, rasti reikiamas knygas.  Spalio 27 dieną baigiasi bibliotekos organizuojamas piešinių konkursas „Mokyklos biblioteka“.  Lapkričio 6 dieną bus skelbiami ir apdovanojami konkurso nugalėtojai.
                                                                     Bibliotekos vedėja Gintarė Bručaitė

————————————

Spalis- bibliotekų mėnuo Rūdiškių gimnazijoje

Tarptautinė mokyklų bibliotekininkų asociacija spalio mėnesį yra paskelbusi Mokyklų bibliotekų mėnesiu. Rūdiškių gimnazijos biblioteka spalio 13-20 dienomis  taip pat pakvietė skaitytojus praleisti daugiau laiko bibliotekoje kartu.
   Spalio 13 d. buvo organizuota išvyka į Lietuvos aklųjų biblioteką. Mokiniai susipažino su knygomis, skirtomis akliesiems, ir patys turėjo galimybę parašyti Brailio raštu.
     Gimnazijos bendruomenė galėjo  grožėtis mokinių  piešinių paroda ,,Viskas prasideda nuo pasakos“, taip pat mūsų biblioteką puošė aštuntokų sukurtų skirtukų paroda ,,Simetrija lietuvių liaudies raštuose“.
      Mokyklos skaitykloje  2 a, 2 b, 4 a klasių mokiniams vyko bibliografinės pamokėlės:  ,,Knygos elementai“, ,,Knygos apie viską“.  Antrokai susipažino su knygos struktūra. Ketvirtokai  turėjo galimybę  susipažinti su įvairiais žodynais, atliko praktines užduotis,   turėjo patys surasti atsakymus į klausimus. Taip pat organizuotos netradicinės informacinių technologijų pamokos  ,,Knygų lobis“, ,,Knygos kelias“. Knygos kelias – tai interaktyvus mokomasis žaidimas, kurio metu mokiniai ne tik sužinojo, kaip būdavo gaminamos knygos, bet ir visame knygos gaminimo procese dalyvavo ir patys. Virtualioje viktorinoje „Knygų lobis“ mokiniai varžėsi, kuris greičiau ir teisingai atsakys į  klausimus apie perskaitytas knygas.
      Savaitę  vainikavo poezijos  popietė „Švenčiame Maironio gimimo dieną“, ją surengė I a klasės mokiniai.
Dėkojame visiems, dalyvavusiems bibliotekų savaitės renginiuose, padėjusiems ją organizuoti ir realizuoti. Savaitė baigėsi, o knygos bibliotekoje laukia savo skaitytojų. Kviečiame!

        Bibliotekos darbuotojos

Mokomės suprasti kitokį

Spalio 15 d. minima Pasaulinė baltosios lazdelės diena, skirta pabrėžti, jog tarp mūsų gyvena žmonės su regėjimo negalia.  Spalio 13 d. mes, I c klasės mokiniai, kartu su auklėtoja Edita Vilčevskaja bei gimnazijos bibliotekininke Galina Stanievič apsilankėme Lietuvos aklųjų bibliotekoje. 
Visiems buvo labai įdomu, nes tokioje bibliotekoje buvome pirmą kartą. Daugelis prieš tai net nežinojo, kad yra bibliotekos, skirtos regos negalią turintiems žmonėms. Sužinojome labai daug įdomių dalykų: kaip, kokiais būdais nematantieji arba silpnai matantieji išgyvena pasaulyje, kurį mes kasdien įpratome matyti tokį ryškų.
Mus nustebino ir tai, jog žmonės, turintys regėjimo negalią, gali būti puikiais amatininkais, gali siūti, nerti, drožinėti. Kaip tik tądien, kai buvome bibliotekoje, joje vyko aklos mergaitės rankdarbių paroda.
Taip pat išvydome, kaip atrodo knygos, skirtos akliesiems. Jos parašytos Brailio raštu arba įgarsintos. Knygos į Brailio raštą šioje bibliotekoje taip pat verčiamos. Joje yra ir kelios studijos, kur profesionalūs diktoriai įgarsina knygas, laikraščius ar žurnalų leidinius. Tiesa, įgarsinto formato kūrinius turi teisę „skaityti“ tik regos negalią turintys žmonės.
Bibliotekoje mums leido ką nors parašyti Brailio raštu. Iš tiesų tai nėra labai sunku, tačiau norint išmokti Brailio abėcėlę, laiko tikrai prireikia. Pasirodo, šios bibliotekos lankytojai Brailio raštu rašo net nacionalinius diktantus.
Labai džiaugiamės, jog apsilankėme šioje bibliotekoje. Supratome, jog žmonės turintys kokią nors  negalią, tikrai nėra blogesni už kitus, o kartais kai kuriais savo įgūdžiais pranoksta ir sveikuosius.
                                                 Aneta Stankevič, II c klasės mokinė

————————————–

Spalio mėnuo Vilniaus Antakalnio gimnazijoje

    Mėnesio tema – „Bendruomenių ir kultūrų bendradarbiavimas“ paskatino imtis bendrų veiklų.    Šį mėnesį, paskelbtą tarptautiniu mokyklų bibliotekų mėnesiu nutarėme paskirti glaudesniam bendravimui su kaimynine mokykla – Antakalnio progimnazija.
      Su progimnazijos bibliotekininke Snieguole Šeduikiene organizavome 4d klasės mokiniams viktoriną „10×10 knygų pasaulyje“, kuri vyko 18 dieną gimnazijos bibliotekoje.

Mokiniai, pasidaliję į 2 komandas  ir susiradę 10 nurodytų knygų atsakinėjo raštu į 10 pateiktų klausimų. Pirmoji į visus klausimus atsakiusi komanda sustabdė žaidimą ir buvo susumuoti rezultatai. Laimėjo ta komanda, kuri turėjo organizuoti darbą sugebančią kapitonę. Informacijos vaikai ieškojo pačiose knygose ir pasitelkdami internetą. Laimėtojai buvo apdovanoti žaisliukais, o kita komanda – saldainiais. Ši viktorina parodė kiek informacijos apie save pateikia pati knyga, kiek svarbus komandos susiklausymas ir darbų pasiskirstymas.
        19 dieną III h klasės mokiniai kartu su auklėtoja Nijole  ir bibliotekininke Irena lankėsi Lietuvos nacionalinėje bibliotekoje. Mokiniai buvo supažindinti su atnaujintomis bibliotekos erdvėmis, jų paskirtimi ir didžiulėmis galimybėmis panaudoti jas darbui, poilsiui ir kūrybai. Apžiūrėjome didelę parodą, skirtą reformacijos 500 m. jubiliejui.

       19-26 dienomis    gimnazijos trečiokai (11 kl.), paprašyti pristatyti E. Daciūtės ir A. Kidulaitės knygą „Laimė yra lapė“ progimnazijos pirmokams ir antrokams, nusprendė tai padaryti ne tik skaitant, o suvaidinant minėtoje knygoje aprašytus epizodus. Šie mini spektakliukai vyko net penkiose klasėse. Vaikai bandė įminti tekste paslėptą knygos autorių mįslę kodėl laimė yra lapė. Vaikams draugystė taip pat pasirodė svarbi laimei kaip ir knygos herojui – mažam berniukui Pauliui su šeima gyvenusiam medyje. Mažieji linksmai juokdavosi  stebėdami per klasę skrendantį „malūnsparnį“ ir mojuodavo su bandelėmis namo grįžtančiam Pauliui. Jie  klausėsi išmintingų besisupančios lapės kalbų ir suprato, kad knyga „Laimė yra lapė“, tai dar viena  istorija apie draugystę ir jos palydovus – dosnumą, praradimo liūdesį ir atradimo džiaugsmą.

Dėkojame IIIh klasės mokiniams Iljai, Beatričei, Ievai, Emilijai ir Nojui už įdėtą triūsą rengiant inscenizaciją, už išradingas dekoracijas, ir puikią nuotaiką atneštą mažiesiems.
         30 dieną  12.00 val. gimnazijos biblioteka kviečia bendruomenės narius į naujausių knygų pristatymą, o
        spalio 31 d. kviečiame visus pabendrauti prie arbatos puodelio skaitant mėgstamiausių poetų eilėraščius apie rudenį. Poezijos skaitymai „Ruduo poetų posmuose“ prasidės 12.00 val.
         Visus lankytojus kviečiame susipažinti su  mokinių darbų paroda „Ornamentas“ ir leidinių bei reprodukcijų paroda, skirta M. K. Čiurlioniui.

     bibliotekos vedėja Irena Kryžanauskienė

—————————–

Muzikos pamoka bibliotekoje

Spalio mėnesį Lazdijų mokyklos-darželio „Kregždutė“ 2a klasės mokinukų muzikos pamoka vyko šiek tiek kitaip, šiek tiek kitur. Į bibliotekos skaityklą sugužėjusiems vaikams per televizorių buvo rodomos vaikiškos dainelės su žodžiais. Antrokai smagiai dainavo, tuo pat metu tobulindami skaitymo įgūdžius.
Lazdijų mokyklos-darželio „Kregždutė“ bibliotekininkė Akvilė

——————————

Pašto dienos paminėjimas

Pasaulinę pašto dieną spalio 9 d. švenčia daugiau nei 5 milijonai pašto sektoriuje dirbančių darbuotojų. Šia proga mokyklos bibliotekoje žiūrėjome filmuką apie paštininką Pečkiną, darėme vokus ir rašėme laišką draugui.
Paštas – tokia įstaiga, kuri yra suvokiama kaip tradicinė įstaiga, kurioje galima išsiųsti ar gauti laišką, siuntinį, užsiprenumeruoti leidinį. Paštas žengia su laikmečiu – šiandien pašte teikiamos elektroninės bei finansinės paslaugos. Paštai atlieka daugelį operacijų, o tai leidžia juos prilyginti bankams.
   Lazdijų mokyklos-darželio „Kregždutė“ bibliotekininkė Akvilė

—————————————-


 Įdomiausia pamokos dalis – dailės terapija

Esame maža tauta, nuo amžių prie Baltijos jūros gyvenusi kaip darbštūs, kūrybingi žemdirbiai, išsaugoję seną protėvių kalbą, melodingas dainas, pasakas, papročius, materialųjį palikimą – tautinius drabužius. Nors Lietuvos teritorija geografiniu požiūriu yra  labai nedidelė, tačiau  mes didžiuojamės senomis ir turtingomis tradicijomis bei tautos reprezentacijos simboliu – tautiniu kostiumu.  2017 –ieji metai paskelbti Tautinio kostiumo metais. Todėl jau antrą kartą Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijoje vyko renginiai, skirti Tautinio kostiumo metams paminėti. Taip  buvo puoselėjamos tautinės vertybės, savosios kultūros savastis.
       Spalio 10 d. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje vyko įdomus renginys – integruota pamoka „Dailės terapija: tautinis kostiumas ir šiandieninė mada“.  Pamokoje dalyvavo 7A klasės mokiniai su auklėtoja Audrone Pileckiene, etninės kultūros mokytoja Dale Jefimova, taip pat į pamoką buvo pakviesta tautodailininkė iš Druskininkų Natalija Bulotienė. Beje, neseniai šios menininkės tapybos darbų paroda  „Tėviškės takeliu“  buvo eksponuota gimnazijos skaitykloje. Integruotą pamoką pradėjo šių eilučių autorė, mokiniams pristatydama ne tik pamokos temą bei tikslus, bet ir viešnią. Pamokos pradžioje trumpai  prisiminta tautinio kostiumo istorija ir Lietuvos etnografinių regionų savitumai. Etninės kultūros mokytoja Dalė Jefimova pademonstravo parengtas įdomias pateiktis apie tautinio  kostiumo vilkėjimo tradicijas senovėje ir šių dienų Lietuvoje. Mokytoja pristatė ir Teresės Jurkuvienės išleistą knygą – albumą  „Lietuvių tautinis kostiumas“ (2006 m.), primindama tautinio rūbo svarbą bei unikalumą.
         Septintokams didelį įspūdį paliko dailės terapija, kurią pristatė tautodailininkė Natalija Bulotienė. Ji visus pakvietė pasidomėti Lietuvos istorija, skirtingų  Lietuvos regionų tradicijomis, tautinio kostiumo dizaino stiliumi, puošybos motyvais bei simboliais. Vėliau pamokos dalyviai buvo suskirstyti į tris grupes po 8 mokinius ir kiekvienai grupei išdalinti dideli piešimo lapai. Iš anksto pasiruošę piešimo priemones, septintokai piešė mandalas, kurias pradėjo dideliu apskritimu, o vėliau užpildė įvairiomis geometrinėmis figūromis bei tautinio drabužio ornamentais. Mokiniai kūrė spontaniškai. Taip jie lavino kūrybinį mąstymą bei bendravimo įgūdžius. Mandalos piešimo procesas skatino mokinius ne tik pažinti ir išreikšti save, bet ir atsipalaiduoti. Dalis pamokos laiko buvo paskirta piešinių analizei, jų pavadinimams sukurti. Pamokos pabaigoje refleksijos metu į atskirus lapelius mokiniai surašė ir savo patirtus įspūdžius bei palinkėjimus. Klasės auklėtoja Audronė Pileckienė nuoširdžiai padėko tautodailininkei Natalijai Bulotienei už įdomią pamoką ir pastebėjo,  kad kiekvienas jos auklėtinis išsinešė iš šios pamokos su savimi kažką, kas tik jiems svarbiausia, naudingiausia, aktualiausia.Tai buvo įdomi, nekasdieniška pamoka, kur kiekvienas gyvai kūrėme individualų ryšį su istorija ir šia diena.

Bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė 
Nuotraukos istorijos mokytojos Audronės Pileckienės

—————————————————-

Neįprasta pamoka, skirta M. K. Čiurlioniui

Rugsėjo 20 dieną, pasitinkant garsiausio Lietuvos menininko (kompozitoriaus ir dailininko) 142 -ąsias gimimo metines, gimnazijoje svečiavosi gerai žinomas Vilniaus licėjaus muzikos, etikos ir meno istorijos mokytojas Ričardas Jankauskas. Pamoka – paskaita „M. K. Čiurlionis: kaip jį suprasti?“ III-IV klasių mokiniams vyko aktų salėje. Buvo pravertas  tik nedidelis langelis į gilų menininko – simbolisto  pasaulį. Paliesti tik keletas ankstyvųjų dailininko darbų. Daugiau aprėpti  tiesiog neužteko laiko. Įspūdis po pamokos sunkiai perduodamas žodžiais. Mokytojo meilė Čiurlioniui, jo ekspresija ir charizma abejingų nepalieka. Pamoka truko ilgiau nei valandą, bet mokiniai lektorių kalbino ir po jos. Esame dėkingi Mokytojui, kad paskatino jį klausiusius  susimąstyti apie tai, kad žmogus neturėtų tenkintis tik populiariąja kultūra, bet ieškoti didžiojo meno ir išmokti skaityti jo perduodamas prasmes ir vertybes. Atmintyje įstrigo mokytojo žodžiai: „Matai tą, ką žinai“. Mokykimės MATYTI. Patį pamokos turinį iš dalies galime rasti šiame iš 15min.lt paimtame interviu. Nedalyvavusieji gali susipažinti čia: https://www.15min.lt/kultura/naujiena/asmenybe/suprasti-m-k-ciurlioni-kodel-butent-jis-laikomas-genijumi-285-856064

Pamoką organizavo bibliotekos vedėja I. Kryžanauskienė 

—————————-

FOTOGRAFIJŲ PARODA „Ji žydėjo paskutinę vasarą“

Nuo gegužės 1 d. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje eksponuojama lazdijietės, visuomenės veikėjos, rašytojos bei tremtinės Zuzanos Urbonaitės fotografijų paroda „Ji žydėjo paskutinę vasarą“. Parodoje autorė eksponuoja 22 fotografijas, kuriose užfiksuotos įvairios žydinčios gėlės.                  

 Kūrėja gimė 1937 metų spalio 15 dieną Pupojuose (Gudelių vls.). Per visą savo gyvenimą ji dirbo įvairius darbus – statybose, spaudoje, o atėjus Antrajam Pasauliniam karui, buvo ištremta  į Sibirą. Nors ir buvo ištremta, ji niekada neprarado gyvenimo džiaugsmo, beribės meilės gimtajam kraštui bei jo istorijai.
                      Zuzana Urbonaitė – žingeidi, veikli moteris, save nuteikianti daugybei darbų. Ji nuo 1994 metų yra Lietuvos kaimo rašytojų sąjungos narė, šios sąjungos valdybos narė  o taip pat ir Alytaus klubo „Tėkmė“ narė. Šiuo metu gyvena Lazdijuose. Dar 1990 metais pirmąjį savo kūrinį atspausdino Lazdijų rajono laikraštyje „Dzūkų žinios“. Bendradarbiavo su tokiais dideliais ir reikšmingais Lietuvai spaudos leidiniais kaip „Lietuvos aidas“, „Ūkininkas“ ir kituose periodiniuose leidiniuose. Gerb. Urbonaitės poezijos randame ir poezijos rinktinėje „Eiliavimai“ (1994 m.), kaimo rašytojų kūrybos almanachuose „Krintantis lapas – 1993“ (1995 m.), „Krintantis lapas – 1994“ (1995 m.), „Krintantis lapas – 1995“ (1996 m.), „Kaimo rašytojas“ (1996 m.), Lazdijų rajono literatų kūrybos antologijoje „Esame dzūkai“ (1997 m.), Alytaus apskrities almanachuose „Tėkmė“ (1999 m. ir 2004 m.) ir Lazdijų rajono literatų klubo „Jotvingis“ almanache (2008 m.).  Zuzana savęs neįsivaizduoja be mezgimo, siuvimo, gobelenų iš siūlų likučių audimo bei originalių paveikslų, atvirukų iš gamtinių medžių kūrimo. Be galo myli Lazdijus, kur daug pievų, gėlių.    

Be to, ji rašo knygas. 2005 metais išleidusi knygą sulaukė didelio pripažinimo Lietuvoje. ,,Sniego gėlę“ ir jos autorę lydinčių apkalbų, kontroversiškų vertinimų Zuzana sakiusi visiškai nepaisanti. Nei dėl tų kalbų, nei dėl susitikimų su skaitytojais nesijaudinu, nieko nesibaiminu, einu iškėlusi galvą – tegul kitas taip parašo, teišdrįsta…“ – pasakiusi autorė. Moteris prisipažįsta, kad uoliai lanko etnografinio ansamblio „Riecimėlis“ bei laisvės kovų dalyvių ansamblio „Žilvitis“ repeticijas. Ansamblio „Žilvitis“ ansambliečiai yra patys iškentėję Sibiro šaltį, alkį, artimųjų netektis, todėl jų atliekami kūriniai skamba itin jautriai ir įkvėptai. Manau, tai tik dar labiau sustiprina Zuzanai Urbonaitei norą dainuoti kartu su jais.  Taip pat Lietuvai atkūrus nepriklausomybę ansambliečiai rūpinosi žuvusiųjų partizanų perlaidojimu. Ypač daug dirbo buvusi tremtinė Zuzana Urbonaitė, kuri surinko žuvusiųjų partizanų pavardes ir sudarė vardinius sąrašus. Žuvusiųjų už Lietuvos laisvę partizanų vardai iškalti paminkle, stovinčiame Lazdijų kapinėse. Ši moteris talkino ir gyventojams, norintiems parsigabenti palaikus iš Sibiro. Zuzana Urbonaitė įsikūrusiam Laisvės kovų muziejui dovanojo vertingus eksponatus.
                      Ji yra labai komunikabili, visada stengiasi nepraleisti progos pabendrauti su bičiuliais, kolegomis iš Kaimo rašytojų sąjungos, apskrities literatų klubo „Tėkmė“ bei Lazdijų rajono literatų klubo „Jotvingis“.
                      Tad tie, kurie susidomėjo Zuzanos Urbonaitės fotografijų  paroda „Ji žydėjo paskutinę vasarą“, dar turite laiko joje apsilankyti. Paroda veiks iki gegužės 25 dienos.

                                                                            Kristina Kiškiūnaitė, 2 g b klasė
——————————————————————————

Ant indų galima pavaizduoti visas kilusias idėjas

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje veikia mokytojos Eglės Smirnovienės paroda „Nereali staigmena“, kurioje eksponuojami porceliano dirbiniai.
,,Porcelianas – baltasis auksas iš Kinijos, už kurio gamybos paslapčių išdavimą grėsė  mirties bausmė, – šiuo metu paplitęs visame pasaulyje. Kiekvienas savo namuose turime porcelianinių indų, vazų ar iš močiučių paveldėtų statulėlių. Galbūt tai nėra dirbiniai iš kietojo porceliano, kurio gaminiai –  itin brangūs ir vertingi, tačiau jie kupini šilumos ir elegancijos“, – sako mokytoja E. Smirnovienė.
         Anot jos,  porcelianas užburia savo baltumu ir trapumu, ant indų galima pavaizduoti visas kilusias idėjas ir parašyti pačius gražiausius linkėjimus. Juk kiekvienam būtų didžiulė šventė gauti specialiai jam sukurtą puodelį, kiekvieną rytą iš jo gerdamas kavą ar arbatą jūsų artimas žmogus su meile pagalvos apie jus… Tai puikus būdas atsipalaiduoti ir patirti kūrybinį džiaugsmą. ,,Dekoruojant indus visada galvoji apie tą žmogų, kuriam dovanosi, kokią nuotaiką suteiksi. Šios parodos puodeliai yra iš pirmųjų mano dekoruotų. Dekoruotais puodeliais pradžiuginau savo auklėtinius, kolegas, nemažai esu jų padovanojusi įvairiomis progomis. Galima sakyti, kad dekoruoju tik savo malonumui. Tik artimiausiems žmonėms pagelbėju, kai reikia originalios,  šiltos dovanos“, – tvirtina parodos autorė.
                                     Bibl. ved. Daiva Miklauskienė

———————————–

Šilko kelias veda į biblioteką

????

Gegužės mėnesį (nuo 9 dienos) Vilniaus Antakalnio gimnazijos bibliotekos skaitykloje eksponuojami I klasių mokinių kūrybiniai darbai. Gimnazijoje pirmą kartą mokiniai išbandė tapybos ant šilko techniką. Mokytoja ekspertė Edita Skupienė sutiko bendradarbiauti ir mokinių darbais pasidalinti su biblioteka. I h klasės mokiniai Eglė ir Valentas  iškabino darbelius visų bibliotekos lankytojų džiaugsmui. Biblioteka pasirūpino ekspozicijos vieta ir užrašais. Pavasariškai spalvingi ir įdomūs mokinių darbeliai kviečia visus jais pasigėrėti ir dažniau užeiti į biblioteką.

bibl. ved. Irena Kryžanauskienė

———————————-

Startuoja projektas „Socialinė, edukacinė mokinių veikla bibliotekoje“

Nuo rugsėjo iki šių metų gegužės  mėnesio  Menachemo namų gimnazijos bibliotekoje  startuoja  naujas edukacinių veiklų projektas  „Socialinė, edukacinė, veikla bibliotekoje”. Projekto veiklą paskatino jau ankstesniais, 2014-2015 metais, atsiskleidusi mokinių socialinė iniciatyva talkinti savo veiklomis ir,  veikusią ,,VšĮ biblioteką”,  perorganizuoti  į vertą  gimnazijos statuso.  Minėtais metais nuveikti darbai turėjo realiai atliekamų darbų prestižinį pasiekimo ženklą: mokinių dėka visos bibliotekos knygos bei gi mokslui skirti vadovėliai buvo kruopščiai perantspauduoti gimnazijos spaudu.
Šių metų  projekto tikslas – padėti suprasti, kad per tradicijas įgyjami ir ugdomi ne tik religinės, tautinės, kultūrinės tolerancijos, tapatumo, kūrybingumo, bet kruopščia socialine veikla yra pratęsiamas kultūrinio židinio gyvavimas bibliotekoje, įdiegiami kultūrinio sąmoningumo pradmenys jaunųjų gimnazistų širdyse. Mokiniai per socialinę veiklą suvokia, kad biblioteka – ne vien pramogoms skirta erdvė. 
Projekto dalyviai: visi Menachemo namų gimnazijos mokiniai.
2016-2017 m.m. socialinė veikla nebuvo tokia ryški, kaip ankstesniais metais, tačiau ji vyko labai atsakingai, pakankamai  nuosekliai, nors ir  su įvairiais etapais:

  1. Dovanotų knygų bibliotekai antspaudavimas : Anna Maklakova, Elijahu Abramovič, Pini Krinsky (2016 -12 mėn.)
  2. Bibliotekos tvarkymas: Deivydas Čereška, Boris Choruženko (2017-02-05)
  3. Akcija ,,Gydome knygas“: Artiom Berger, Piotr Navalnyj ( 2017-02-08)
  4. 2017 vasario mėn. akcija ,,Bibliotekos pažangai 2“. Dalyvauja mokiniai Sandra Udin, Anna Maklakova, Inesa Navalnaja. Tai naujų knygų antspaudavimo, jų perkėlimo į  lentynas ir kitokia bibliotekos priežiūros veikla.
  5. 2017 balandžio mėn. laisvalaikio tobulinant kompiuterinį raštingumą, tvarkančių socialines svetaines, besimokančių naudotis informacinėmis svetainėmis mokinių veikla: ( visi gimnazijos mokiniai).
  6. Projekto ,,Naujos technologijos ir nauji skaitymo skatinimo būdai“. Nariai: pradinių klasių (1-3 kl. mokytojos Dalios Montvilienės mokiniai), 10r kl., 5,6 kl. mokiniai.
  7. XVII Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė (2017-04-24-30). Akcija/renginys ,,Tvarkome biblioteką naujai.“ Dalyvauja Boris Choruženko, Piotr Navalnyj, Inesa Navalnaja, Darija Berger, Marius ir Tomas Šileikiai, Sandra Udin, Anna Maklakova ir kt.
    Projekto metu mokiniai, dirbdami drauge, palaiko ryšius su bendraamžiais, tokiu būdu  plečiasi jų kultūrinis bendradarbiavimas ir pažinimas. Projekto dalyviai ne tik praturtina save  žiniomis bibliotekos ,,nematomoje“ veiklos srityje, bet ir turi galimybę pasidalinti patirtimi, informacija, ugdyti bendravimo ir bendradarbiavimo gebėjimus, puoselėti  toleranciją ir pagarbą kalbų, kultūros, mokslo ir žaidimų pasaulio erdvei Menachemo namų gimnazijoje.OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Projekto vadovė – bibliotekininkė Alina Grigelienė. Nuotraukose: vaizdas iš ,,Bibliotekos informacinės reklamos stendo“ 1) Tu esi biblioteka, 2) puošybos darbai ,,Pavasaris“, 3) ,,Gydome knygas“, 4) Kita  edukacinė veikla

 ——————————

Turgelių Povilo Ksavero Bžostovskio gimnazijos bibliotekos vykdytas projektas „Imkit mane ir skaitykit“ (M. Mažvydas)

 Kasmet balandžio pabaigoje vykstanti Bibliotekų savaitė visada sulaukia atgarsio ir mūsų gimnazijoje. Šiais metais buvo organizuotas bendras bibliotekos ir lietuvių kalbos projektas „Imkit mane ir skaitykit“ (M. Mažvydas), skirtas 5-8 klasių mokiniams, bei atliktas tyrimas „Biblioteka ir mokinys“.
Jau penktus metus įvairiomis formomis vykstantys originalūs skaitymo skatinimo, bibliotekos lankomumo gerinimo, darbo bibliotekoje įgūdžių tobulinimo bei lietuvių kalbos žinių gilinimo projektai visada sulaukia nemažo gimnazijos mokinių dėmesio. Šį kartą skirtingų klasių komandos varžėsi dėl geriausios titulo, rungtyniavo, kas greičiausiai ir teisingiausiai atliks visas užduotis, sparčiausiai ras reikiamas knygas ar kitą informaciją. Taip pat mokiniai sprendė kryžiažodžius apie lietuvių kalbą ir biblioteką, pildė mąstymo schemas bandydami išsiaiškinti bibliotekos svarbą ir reikšmę šiandienos gyvenime, o pabaigoje visų laukė saldžioji žinių įtvirtinimo viktorina bei šauniausiųjų apdovanojimai pagyrimo raštais.
Po daugybės smagių veiklų visi dalyviai pildė klausimynus apie savo skaitymo, bibliotekos lankymo įpročius bei gimnazijos biblioteką, kurių metu, be įvairių kitų dalykų, buvo išsiaiškintas vienas itin įdomus – didžioji dalis mokinių atsakė, jog dažniau ir mieliau lankosi bibliotekoje netradicinių pamokų ar projektų metu, kuomet darbas su knyga virsta ne tik užduotimi, bet žaidimu, savotišku nuotykiu. Ši smagi patirtis ne vieną paskatina dar kartą sugrįžti.
Projekto organizatoriai džiaugiasi radę dar vieną būdą, kuriuo knyga gali pasiekti šiandieninio paauglio širdį ir dėkoja ne tik visiems dalyvavusiems, bet ir po projekto pabaigos jau ne kartą užsukusiems arba dar tik ketinantiems dažniau užsukti į biblioteką.
nuotrauka 7 kl nuotrauka 6 kl

Lietuvių kalbos vyresnioji mokytoja Diana Jelmakaitė, Bibliotekininkė Genė Jelmakienė

————————–

Ypatingi nuotaikingieji svečiai

Balandžio 28 d. Vilniaus „Sietuvos“ progimnazijoje apsilankė ypatingi svečiai, tai mūsų kaimyninio-lopšelio darželio „Saulėgrąžos“ priešmokyklinio ugdymo vaikučių grupė. Vaikai lydimi linksmų auklėtojų atėjo pasižiūrėti, kaip atrodo mokyklos biblioteka, kokias knygas skaito būsimi pirmokai. O bibliotekoje jų laukė dvi šaunios 2b klasės knygų mylėtojos Guoda Budzinauskaitė ir Ugnė Šilanskaitė, kurios būsimiesiems pirmokams skaitė savo mėgstamiausias pasakas. O pertraukėlių metu su bibliotekininke Solveiga vaikučiai žaisdami įvairius žaidimus prisistatė, vaidino meškutes su zuikučiais ir puikiai skaičiavo. Pamoka prabėgo labai greitai, vaikams norėjosi dar ilgėliau pasidžiaugti puikioje kompanijoje. Bibliotekos vedėja pažadėjo tikrai dar kartą susitikti, nes rugsėjo 1-ąją kai kurie vaikučiai ateis į mūsų progimnazijos 1-ąją klasę.

20170428_102828 20170428_100223 20170428_100426 20170428_101609 20170428_101616

————————–

Susitikimas su rašytoja  Audrone Urbonaite

Kovo 23 dieną Vilniaus Antakalnio gimnazijoje  viešėjo žurnalistė ir rašytoja Audronė Urbonaitė. 14.00 val. 10 kabinete  susirinko II f ir II h klasių mokiniai su auklėtojomis. Viešnia praskleidė žurnalistinio darbo užkulisius.  Papasakojo apie įtemptą ir rizikingą  spaudos žurnalisto darbą, kuriame būtina greita reakcija, kritinis protas, mokėjimas bendrauti. Gausiais pavyzurbonaite2džiais iliustravo savo gyvą pasakojimą iš Sąjūdžio laikų, kai dirbo „Atgimimo“ vėliau „Lietuvos ryto“ redakcijose. Įsiminė pamokymai kaip reikia atrinkti ir intriguojančiai pateikti nuotraukas. Kaip elgtis imant interviu ir, nepažeidžiant žurnalistinės etikos,  išgauti iš pašnekovo  reikalingą informaciją. Kaip neparsiduoti ir visuomenei pateikti aktualias žinias apie politikus. Apie reklamos įtaką žiniasklaidai, užsakomuosius straipsnius ir kitas gudrybes. Dalį susitikimo laiko ponia Audronė skyrė savo kaip rašytojos veiklai pristatyti. Ji yra išleidusi 4 knygas. Viena iš jų „Mano didžioji nuodėmė žurnalistika“ yra skirta būtent ilgamečio žurnalistinio darbo patirčiai perteikti. Kitos knygos – romanai:  „Posūkyje neišlėk“, „Cukruota žuvis“  ir  „Žydiškų daiktų kambarys“. Visose jaučiami ir pačios autorės margos biografijos momentai, asmeniniai išgyvenimai, kurie persipina su fantazijomis ir nelauktomis išvadomis.
Autorė padovanojo gimnazijos bibliotekai knygą „Cukruota žuvis“, o anksčiau yra padovanojusi ir „Žydiškų daiktų kambarį“. Už tai tariame nuoširdų AČIŪ.  Vienas klausytojas, pateikęs pašnekovei įdomų klausimą, gavo dovanų autorės knygą su autografu. Susitikimas „Žurnalistinio darbo užkulisiai“ truko daugiau nei valandą, bet auditorija įdėmiai klausėsi, anot poeto Algimanto Mackaus, „neornamentuotos“  žurnalistės kalbos.
Susitikimą organizavo  ir aprašė gimnazijos bibliotekos vedėja Irena K.

———————————————————–

Anime filmo peržiūra bibliotekoje

Balandžio 19 d. mokyklos Vilniaus Sietuvos progimnazijos bibliotekoje įvyko pirmoji Japonų anime filmo „Stebuklingi Šihiros nuotykiai dvasių pasaulyje“ peržiūra. Šio įdomaus žanro filmų  gerbėjai 6a kl. mokinei Ievai Rutkutei ir kilo idėja suorganizuoti filmų peržiūras. Šiai iniciatyvai buvo džiugiai pritarta.
Ieva prieš filmą trumpai pristatė ir papasakojo, kas yra Anime filmai ir kodėl jai jie patinka. ANIME (jap. アニメ) – iš Japonijos kilęs animacijos stilius su savita veikėjų ir aplinkos estetika. Anime gali būti piešiami ranka ir/arba kompiuterinės grafikos priemonėmis. Šiai meno šakai įtaką daro japoniški komiksai manga.
Pasirodo ir mūsų istorijos mokytoja Edita taip pat yra šio žanro filmų gerbėja, ji ir parekomendavo visiems pamatyti stebuklingus Šihiros nuotykius dvasių pasaulyje. Žiūrovai liko labai patenkinti ir jau klausinėjo, kada vyks sekanti peržiūra. Mokinė Ieva patikino, kad sekanti filmą planuojama žiūrėti gegužės 3 dieną. Nepraleiskite progos pamatyti įdomių filmų.

20170419_163304 (1) 20170419_141542 20170419_141607

Parašė Solveiga Radzevičienė

———————————-

Velykinių atvirukų paroda

Vilniaus „Sietuvos“ progimnazijos bibliotekoje Velykinių atvirukų paroda „Velykų rytą margučiai ritasi“.
Kviečiame visus apsilankyti bibliotekoje, kurioje eksponuojama nuostabi Velykinių atvirukų parodą „Velykų rytą margučiai ritasi“.  Jūs pamatysite mokytojos Rasos Bulikienės dailės būrelio „Piešiu pasaulį“ mokinių darbus. Paroda veiks iki balandžio 7 d. 15 val. Labai laukiame.  Parašė  bibliotekos vedėja Solveiga Radzevičienė

20170403_141825
20170403_141838 20170403_141854

———————————

Išvyka į Nacionalinę biblioteką

Šie metai kupini įvairių renginių: minime svarbią sukaktį mūsų tautos kultūroje  – 470-ąsias pirmosios lietuviškos spausdintos  knygos metines. Ta proga 4-ų klasių mokiniams organizuojamos ekskursijos į Nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką. 4a ir 4b ypatingai pasisekė: jie išgirdo kai ką naujo apie lietuviško rašto kūrėją  Martyną Mažvydą ir susipažino ne tik su Nacionaline biblioteka , bet ir joje viešėjusiais Kovo 11-osios Nepriklausomybės akto signatarais – aktore Nijole Oželyte ir rašytoju Kaziu Saja. 4b klasės mokiniams Nijolė Oželytė paaiškino kas yra signatarai, papasakojo kuo jie nusipelnė Lietuvai ir prisiminė apie Nepriklausomybės akto pasirašymą. + Kovo 11-osios išvakarėse rašytojas Kazys Saja 4a mokiniams nuotaikingai perskaitė jo paties sukurtą ,,Pasaką apie du karalius“. Karaliai du ir valdymo formos dvi ir viena į kitą nepanašios. Kaip karalystėje gyvena žmonės ir kokie jų tarpusavio santykiai labai daug priklauso nuo valdovo pozicijos ir santykio su pavaldiniais. Talentingasis rašytojas trumpai pasidalino prisiminimais apie sąjūdiečius kankinusį  galvosūkį  ar laikas Kovo 11-sios akto pasirašymui, ar tas aktas nebus griuvimas nuogam į dilgėles? Žinojo, kad laukia daug išbandymų, buvo neramu ar nesušaudys:  ,,Guodė mintis, kad mirti už Tėvynę prasminga, o jei išlikčiau, tai dar ir pasaką vaikams pasekčiau, kaip jums dabar“. Prasminga prisiminti tautos šviesuolius ir džiugu susitikti su dar esančiais.

20170307_100448

——————

 Po susitikimų su rašytojų, dailininku Dainiumi Šukiu

,,Blynų slibinas“ – viena iš naujausių rašytojo Dainiaus Šukio knygų.  Rašytojas, savo knygų  iliustratorius  atvyko kovo 22d. pas Vilniaus Emilijos Pliaterytės progimnazijos  antrokus pristatyti knygą ir ne tik…  Gyvas bendravimas su mokiniais knygos puslapiais, pasakos kūrimas, įvedant vis naujus veikėjus ir  savo būsimos pasakos veikėjo sukūrimas,  aptariant išskirtines veikėjo savybes- tai veiklai skirtos 45 minutės pralėkė labai greitai. ,,Ačiū už pasakas!“, ,,Rašykite mums ir pieškite dar linksmiau“, ,,Iki kitų susitikimų“ – skambėjo mokinių balseliai.  Rašytojui Dainiui Šukiui labai svarbi vaikų nuomonė, jų pastebėjimai, jų ,,vizija“. ,,Pažadu, kad busimose knygose atsiras tokių veikėjų,  apie kuriuos man nupasakojote“- pasakė rašytojas. Geriausių sukurtų antrokų pasakų apie katinėlį autoriai  bus  apdovanoti rašytojo dailininko plakatu- pamokų tvarkaraščiu, o pasakos pasieks rašytoją. 
Nupasakojo bibliotekos vedėja Ana Kulevič, nuotraukos bibliotekininkės Danguolės Cibulskienės.

DSCF2936 DSCF2926 DSCF2984 DSCF2928

—————–

Ugdymo būdai skaitymo skatinimui

                 Menachemo namų gimnazijos bibliotekoje vykusiam tęstiniam projektui ,,Nauji skaitymo skatinimo būdai“ taikyta 2015-2017 m. skaitymo skatinimo programa. Tikslas – skatinti įvairaus amžiaus mokinius daugiau skaityti, gerinti jų skaitymo prestižą.                 2015 metais Vilnius skelbiamas pasaulio knygų sostine, 2016 m. – bibliotekų metai Lietuvoje. Toks pagrindas skatino skelbti ilgalaikį ir didžiausią skaitymo skatinimo programos įgyvendinimo projektą  Menachemo namų gimnazijoje. Visa tai žadino vartotojus 2008 m. paskelbtus skaitymo metus Lietuvoje naujai pratęsti ir atnaujinti. Skaitymu, pasakų kūrimu bei dalyvavimu akcijose gimnazijos mokiniai įsijungė į daugiašakę veiklą. Keletą mokslo metų bibliotekoje organizavome akciją ,,Pasiūlyk knygą draugui“. Akcijoje dalyvavo daugelis mokyklos mokinių.
                 Projekto metu sukurta bibliotekoje skelbiama vieša informacinė reklama apie mokinio užklasinio skaitymo pasiekimus: mokinys, nurodydamas savo pavardę ir vardą, perskaitytą knygą fiksavo ir siūlė draugui reklaminiame ritinyje. Knygų pasiūlyta virš 100!                 Bibliotekos reklaminaime stende skelbiami daugiausiai perskaitę ir pasiūlę knygų draugams tęstinio projekto dalyviai. Sveikinimai skiriami šiems Menachemo namų gimnazijos laimėtojams:
                 1.Deivydui  Čereškai (4 kl.) – I vietos nugalėtojui, perskaičiusiam 43 knygas
                 2.Inesai Navalnaja (6 kl.) –II vietos nugalėtojai, perskaičiusiai 27 knygas
                 3.Piotr Navalnyj (5 kl.), perskaičiusiam 10 knygų,
                4.Artiomui Berger(6 kl.) , Boriui Choruženko (10 kl.) ir kitiems akcijos dalyviams.
                 Dar kai kas apie tęstinį projektą. Menachemo namų gimnazijos mokiniai 2016-2017 m.m. pirmajame pusmetyje dalyvavo respublikinėje, MBD organizuotoje, akcijoje ,,#KnygaPakeitusiManoGyvenimą“. Jie šiame tęstinio projekto etape turėjo galimybę išrinkti ,,pačią pačiausią“ knygą ir netgi paskelbti Facebook‘o specialioje paskyroje. Reklaminės recenzijos, tiksliau, šios akcijos geriausiuoju iš gimnazijos tapo Artiom Berger (6kl.) sava recenzija pristatęs draugams knygą ,,Lietuviškų pasakų skrynelė“.

                 Projekto ,,Nauji skaitymo skatinimo būdai“ sudėtine dalimi tapo ir pasakų kūrimo etapas. Šis kūrybinis konkursas buvo vykdomas 2016 m. lapkričio ir gruodžio mėnesiais. Mokiniai kūrė pasakų knygas elektroninėje svetainėje http://www. mystorybook.com. Labiausiai pasisekė Borisui Choruženko išleidusiam svetainėje pasaką ,,Užburtas kalnas“.
                 Šio projekto metu mokiniai susipažino su populiariomis pasakų ir sakmių www.pasakorius.lt, www.mitologija.lt , www.knygųlobis.AMB.lt , skaitmeninės UPC bibliotekos svetainėmis, kuriose gausu išmaniųjų programėlių, skirtų skaitymo skatinimui.
                 Ši veikla mokiniams palaipsniui tampa tradicija, perimančia vieniems iš kitų gerąjį kūrybinį virusą.                                                      Bibliotekininkė Alina Grigelienė

———————-

Draugaukime su ragana Lile ir kitais knygų veikėjais

,,Skaitymą kaip natūralų užsiėmimą į kasdieninį gyvenimą reikia pradėti diegti nuo ankstyvos vaikystės. Beveik visi mano paties knygų herojai yra dideli knygų mylėtojai.“                                                                                                                      Knister
Raganos Lilės draugai susitiko Vilniaus Emilijos Pliaterytės progimnazijos  bibliotekoje vasario 24, 27 d. Atspėti Knister parašytas knygas apie Raganą Lilę, pasidalinti mintimis apie perskaitytas knygas, pomėgius, užrašyti savo vardą runomis ar hieroglifais- kiekvienas  mielai atliko pateiktas užduotys. Raganos Lilės draugai, kaip Lilė, mėgsta dainuoti, šokti, skaityti nuotykių knygas, sportuoti, atostogauti su šeima, kažkur išvažiuoti, būti gamtoje, tyrinėti, kurti, piešti. Trečiokai nemėgsta pyktis su draugais, sėdėti namuose be veiklos, maivytis, daug kalbančių, kai juos erzina. Taip pat nemėgsta vorų, gyvačių, bulių. Mėgstamiausi Lilės draugų gyvūnai-  katės, šunys, arkliai, jūrų kiaulytės, ežiai, delfinai, liūtai.
Ką norėtų pasakyti Raganai Lilei jos draugai?

  • Kad esi truputi pamaiva,
  • Kad visad norėjau būti panaši į tave,
  • Kad labai linksma būti vaiku ragana,
  • Kad tu man labai patinki,
  • Kad aš neturiu priešų,
  • Kad tu mane išmokytum burtų ir magijos.

Piešiniuose Lilės draugai vaizdavo Knister knygų pasaulį: stebuklingą eliksyrą, povandeninį pasaulį, tvarstė mumijas, pasitiko ateivius, kūrė labirintą.
,,Draugaukime su ragana Lile ir kitais knygų veikėjais“- kvietė bibliotekininkė Ana Kulevič.
DSCF2049 DSCF2053 DSCF2031

——————

Močiutės skrynią atvėrus…

 Kovo 11- osios, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos proga, mokyklos skaitykloje suorganizavome parodą ,, Močiutės skrynią atvėrus…“. Močiutės skrynias atvėrė mokyklos direktorė M. Januškevičienė, pavaduotoja ugdymui J.Vaičeskienė, mokytojos G. Dvilinskienė, B. Jurkonienė,  A. Paciukonienė, G. Umbrienė, I.Bernatonienė, A.Vaišnienė,  mokytojo padėjėja J. Raginskienė, pavaduotoja ūkiui V.Macenkienė ir kt. Dėkojame, kad pasidalinote močiutės rankdarbiais, kad mokiniai galėjo susipažinti su nuostabiais darbais, kurie austi, siuvinėti, rišti ir kitokia technika atlikti prieš 50- 60 metų. Parodos metu taip pat vyko netradicinės pamokos.
dsc_2251 dsc_2252  dsc_2246

     Parodą organizavo  Lazdijų rajono Šeštokų mokyklos socialinė pedagogė, bibliotekininkė A. Vaišnienė, 2 klasės mokytoja G. Dvilinskienė, lietuvių  kalbos mokytoja A. Paciukonienė .

——————– 

Edukacinė išvyka į Adomo Mickevičiaus viešąją biblioteką

Neseniai  su  Žvėryno gimnazijos 5e klasės mokiniais ir jų auklėtoja apsilankėme Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje. Vaizdas, matytas ekskursijų metu maždaug prieš septynetą metų ir dabar, pasikeitęs neatpažįstamai. Bibliotekos pastatai nuo 2007 m. žingsnis po žingsnio buvo restauruojami. Dabar tai patraukli, moderni, graži, šiuolaikiška, bet taip pat ir istoriškai nesugadinta biblioteka. Ekskursijos metu moksleiviai sužinojo, kad Vaikų biblioteka yra įsikūrusi buvusiuose grafų Tiškevičių rūmuose, o bibliotekos rūsiuose Antrojo pasaulinio karo metais slėpėsi žmonės. Bibliotekos darbuotoja papasakojo ir kitų paslaptingų istorijų. Pavyzdžiui, kad čia vienu metu galima pabūti  Trakų g. 10 ir Trakų g. 12. Arba kad čia gyveno rašytoja Šatrijos Ragana.  Vaikams buvo atsakyta į įvairius klausimus:  kaip jie galėtų tapti šios bibliotekos skaitytojais, kaip ieškoti leidinių, kokie leidiniai išduodami į namus, o ką galima skaityti vietoje.  Moksleiviams buvo parodyta, kaip galima savarankiškai, naudojantis protingo aparato pagalba, pasiimti ir grąžinti knygas. Taip pat buvo pademonstruota, kas atsitinka, jei netyčia (ar tyčia) pamirštama pažymėti knygos išdavimą („suveikia“ varteliai, automatiškai užsirakina išėjimo durys). Ši ekskursija vaikams buvo ir įdomi, ir naudinga.
DSCF7293 DSCF7294 DSCF7301 20170124_133427 20170124_140416

Akimirkos iš ekskursijos užfiksuotos nuotraukose (tekstas ir nuotraukos bibliotekos vedėjos Nijolės Rudinskienės)

——————

Protų mūšis „Yra šalis, kur upės teka“

Vasario 15 d., per septintą pamoką   Vilniaus „Sietuvos“ bibliotekoje įvyko protų mūšis „Yra šalis, kur upės teka“, skirtas paminėti Vasario 16-ąja – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną. Dalyvavo 6-8 klasių mokiniai ir mokytojai su mokyklos administracija. Protmūšio  klausimus parengė istorijos mokytoja Edita Gervetauskaitė, lietuvių klabos mokytojos Sandra Leknickaitė ir Audronė Gikienė. Ne viskas buvo taip paprasta, kaip galėjo atrodyti, klausimai buvo labai „sukti“. Neužteko vien tik žinoti „sausus“ faktus tačiau reikėjo ir logiškai pamąstyti. Buvo labai linksma, įdomu ir naudinga.
20170215_130546 20170215_142129

Bibliotekos vedėja Solveiga Radzevičienė

————————-

Pelės  išdykėlės

Vasario 2 d. Vilniaus „Sietuvos“ progimnazijos  bibliotekoje startavo interaktyvios muzikos pamokėlės. Jas vedusi muzikos mokytoja Inga Gučienė sakė, kad „Multiple Mouse“ didelė pagalba mokytojui, siekiančiam pagyvinti savo pamokas, suteikti joms žaismingumo. Juk sužadinę mokinių motyvaciją, įtraukę juos į aktyvią, smagią ir įdomią veiklą pasieksime daug geresnių mokymosi rezultatų.Už Microsoft Mouse Mischief integruotą programėlę ir kompiuterio „Peliukų išdykėlių“ įsigijimą esame dėkingi mokyklos direktorei D. Valackeinei.
Bibliotekos vedėja Solveiga Radzevičienė

 

 

 

 

 

 

——————

Daina kviečia švęsti

Švenčių belaukdami aštuntokai susitikome su lietuvių kultūrą išmanančiais ir ją puoselėjančiais žmonėmis – ansamblio „Dijuta” nariais.
renginys vyko Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos bibliotekoje kovo
6 d. dalyvavo etnomuzikologė daktarė Rūta Žarskienė ir fizikos mokslų
daktaras Edmundas Širmulis. Negaliu patikėti, kad fizikos mokslininkas taip domisi liaudies muzika. Susitikimo metu mane nustebino ir dar vienas atradimas – iki šiol įsivaizdavau, kad visa Lietuva turi vieną tautinį kostiumą. Niekuomet neskirdavau margų drabužių, įvairiuose renginiuose į juos nekreipdavau dėmesio. Šiame susitikime buvo pristatyti trijų etnografinių regionų tautiniai kostiumai. Kiekvienas jų turi savo istoriją, skiriasi spalvomis, detalėmis. Ypač įspūdingai atrodė linksmai, plačiai besisukantys spalvoti sijonai. Tik pagalvokit – kokia maža Lietuva, tik keli regionai, bet kiekvienas iš jų savitas.

Truputį liūdna, kad lietuvių papročiai pamažu yra užmirštami. Juk tiek dainų senoliai yra sukūrę, o šiandien jas dainuoja tik vienetai, dažniausiai etnografiniai ansambliai. Bet džiaugiuosi, kad tie žmonės gali įkvėpti ir kitus nepamiršti lietuvių kultūros.
Renginys buvo labai linksmas. Visų žiūrovų veiduose švytėjo šypsenos. Ypač patiko renginio pabaiga. Svečiai mums pagrojo visiems žinomą dainą „Pjoviau šieną“. Smuiko stygomis linksmai strykčiojo smičius, o jam pritarė pasišokinėdama bandonija. Tuoj atsirado šokėjų – gal nelabai gerų, bet nuoširdžių. Iš žiūrovų vietų kilo ne tik mokiniai, bet ir mokytojai, bibliotekininkės. Atrodo, tokia neypatinga melodija mus visus sutelkė, nudžiugino.
Šis renginys man priminė artėjančią šventę. Manau, mes taip ir nepriklausomybę išsikovojome – savo dainomis, patriotizmu. Dainos kaip dabar, taip ir tada  lietuvių jungė, vienijo, skatino pasididžiavimą savo tauta.                                                                                                             Viltautė, 8p

?

?

img

 

Parengė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja   Ž. Meškėlienė,                                                bibliotekininkės D. Matulevičienė ir R. Vaitkevičienė
Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos biblioteka


—————-

 ,,Tebūnie Tėvynė kaip duonos plutelė ir indas vandens ištroškusioms lūpoms“

5Vasario 22 d. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje per klasės valandėlę minėjome Dzūkijos krašto šviesulio Motiejaus Gustaičio 147 – ąsias gimimo metines. Skaityklos darbuotoja  Daiva Mikalauskienė parengė scenarijų, kurio tema: ..Tebūnie Tėvynė kaip duonos plutelė ir indas vandens ištroškusioms lūpoms“. Renginio pradžioje ji trumpai pristatė Motiejaus Gustaičio  gyvenimą,  veiklą bei asmenybės vaidmenį krašto istorijoje.  Vėliau mano bendraklasiai Goda Lukoševičiūtė, Ugnė  Gibaitė ir Eligijus Mickus  dalijosi mintimis apie  garsų, gabų, išmintingą, kūrybingą bei iškilų Motiejų Gustaitį, kuris paliko gana ryškų pėdsaką Lazdijuose. Tai, ką brangiausiai jis galėjo mums duoti, yra Lazdijų gimnazija (progimnazija). Savo rankomis ir lėšomis pastatė pagrindinės mokyklos „rūmus“, išaugo erdvus pastatas keturioms klasėms bei dviaukštis namelis, kuriame apsigyveno pats direktorius. O kokie vingiuoti buvo jo studijų metai… studijavo jis net trijose šalyse, mokėjo daugiau nei penkias kalbas. M. Gustaitis parašė daug knygų, monografijų, vertė Ad. Mickevičiaus, Slovackio, Vergilijaus, Horacijaus, Sarbievijaus ir kt. kūrinius, kurie praturtino mūsų literatūrą.
      Pasidalinus šiomis mintimis, mažame skaityklos kambarėlyje  pasklido  arbatos ir sausainių kvapas.  Pasivaišinę ir padarę nedidelė pertraukėlę, apmąstėme, kokią vietą mūsų širdyje užima Motiejus Gustaitis. Vėliau perėjome prie kitos paminėjimo dalies – viktorinos. Tikrinome žinias apie M. Gustaitį, S. Nėrį ir Lazdijų krašto istoriją. Susiskirstėmę  į tris komandas, sutelkėm visą savo išmintį į pateikus klausimus.
      Viktorinos pabaigoje mūsų laukė kryžiažodis, kuris buvo šiek kiek sudėtingesnis nei tikėjomės, todėl skaityklos darbuotoja mums su mielu noru padėjo jį išspręsti. Pabaigę viktoriną ir susumavę taškus, išsiaiškinome, kad laimėjo komanda „Motiejukai“.
       Štai taip turiningai praleidome savo klasės valandėlės laiką, paminėdami šį nuostabų, didį Žmogų – Žiburį, Švyturį, išminties, doros, meilės, išdidumo, pagarbos nešėją, vieną iš pačių humaniškiausių asmenybių, pedagogų kūrėjų.

                                                                                                            Kristina Kiškiūnaitė, 2 g b klasė

————————-

Saugaus interneto diena Martyno Mažvydo gimnazijoje

Kiekvienais metais pirmąjį vasario mėnesio antradienį minima Saugesnio interneto diena. Šiais 2017 metais vasario 7 dieną visi buvo kviečiami pamąstyti tema „Skatinkime pokyčius: vienykimės dėl geresnio interneto!“
Siekdami paskatinti mokinius saugiau ir atsakingiau naudotis internetu kartu su informatikos mokytoja Kristina Jūraite pakvietėme mūsų mokyklos penktokus į biblioteką pasitikrinti žinių.
Tarp penktokų komandų vyko viktorina „Ar esi saugus internete?“ Visi klausimai saugesnio interneto tematika. Dalyviai turėjo galimybę plėsti savo žinias apie saugumą internete, aptarė elgesį konkrečiose situacijose.
Šiuo renginiu siekėme skatinti vaikus atsakingiau naudotis internetu, kad būtų saugūs ir naudotųsi interneto galimybėmis. Norėjome mokiniams parodyti, kad internetas – ne tik žaidimai, socialiniai tinklai, bet ir neišsenkantis informacijos šaltinis, naudingas mokantis.
Renginio pabaigoje visi dalyviai buvo pavaišinti saldainiais, o komandos gavo padėkos raštus. Tikimės, kad dauguma dalyvių išėjo žinodami, kokios yra interneto galimybės, ir nusiteikę jomis naudotis. 
Apie šį renginį galite rasti ir mūsų mokyklos puslapyje www.mmazvydas.lt 
Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos bibliotekininkės:
Regina Vaitkevičienė
Danguolė Matulevičienė
int2 int3 int4 int5

———————

Knygų Kalėdų atgarsiai iš Merkinės

Jau praėjusių metų lapkričio mėnesį Merkinės Vinco Krėvės gimnazijos bibliotekoje pradėjo rusenti ir židinys, spinduliuojantis knygų šviesa ir kviečiantis visus prisijungti prie akcijos „Knygų Kalėdos 2016“. Smagu, kad gimnazijos bendruomenė jau ketvirtus metus iš eilės aktyviai dalyvavo šioje akcijoje ir bibliotekai padovanojo naujų knygų. Kaip ir 2015 metais, dosniausi buvo mūsų mokyklos mokinukai ir mokytojai. Keletą knygelių bibliotekai padovanojo ir buvę gimnazijos mokiniai. Taip pat labai dėkingi ir kitiems knygų bičiuliams (privačioms įmonėms, leidykloms), kurie jau ne vienerius metus mums padovanoja vertingų knygų. Iš viso bibliotekos fondas per šias „Knygų Kalėdas“ pasipildė 180  knygų.
  Taigi norime nuoširdžiai padėkoti šiems Merkinės V. Krėvės gimnazijos bibliotekos rėmėjams: „Brolių baidarėms“ (buvę gimnazijos mokiniai  Arūnas ir Audrius Barasai), Pilnų namų bendruomenei, Z. Bigelienės įmonei, UAB „Maxima LT“, Ugdymo plėtotės centrui, leidykloms („Tikra knyga“, „Nieko rimto“, „Alma littera“, „Sofoklis“, „Burokėlis“, „Alumnus“, „Debesų ganyklos“, „Tyto alba“, „Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla“), Šiaulių banko darbuotojoms, Elenai Glavickienei; buvusioms gimnazijos mokinėms Dignai Čaplikaitei ir Gabrielei Leskauskaitei; mokiniams: Akvilei Stančikaitei (1kl.), Faustei Varanavičiūtei (2 kl.), Austėjai Pileckaitei (2 kl.), Erikai Vasilevskajai (2 kl.), Smiltei Kazlauskaitei (3 kl.), Miglei Rudskaitei (4 kl.), Karolinai Jekevičiūtei (4 kl..),  Austėjai Tarailaitei (5 kl.), Elingai Večkytei (5 kl.), Rugilei Sinkevičiūtei (5 kl.), Evelinai Lukšytei (6 kl.), Karoliui Janulevičiui (6 kl.), Agnei Jocytei (6 kl.), Karoliui Jankeliūnui (Ig kl.), Modestai Čaplikaitei (IIag kl.), Aldonai Bubnelytei (IIag kl.), Daumantui Žitkui (IIIg kl.), 6 klasės mokiniams (auklėtoja A. Tarailienė), 7 klasės mokiniams (auklėtoja R. Kučinskienė), 8b klasės mokiniams (auklėtojas E. Vitkauskas), Ig klasės mokiniams (auklėtoja R. Černiauskienė), IIag klasės mokiniams (auklėtoja V. Katkevičienė), IVg klasės mokiniams (auklėtoja A. Katelynaitė); mokytojams: Ritai ir Vytautui Černiauskams, Silvestrui Pūčiui, Ingai Taraškevičiūtei-Kimontienei, Reginai Talutienei, Birutei Čaplikienei, Laimai Barisaitei, Marytei Padalskienei, Rūtai Kučinskienei, Reginai Sakalauskienei, Rasai Alekšiūnienei, Alfredui Šapalui.
    Akcija „Knygų Kalėdos“ skatina bendrauti ir dalytis knygomis su tais, kuriems jų trūksta, dalytis ta knyga, kuri parodys naujus kelius, atvers gražesnius horizontus. Tikime, kad net ir pačiuose skurdžiausiuose namuose gali gyventi knyga, įkvepianti savo skaitytojus – vaikus, tėvus ar net visą šeimą – keisti savo gyvenimą taip, kaip jiems norisi.   Picture5 Picture 001 Picture 007 Picture 7Bibliotekininkės Laima ir Margarita

———————–

Skaitymai darželinukams arba trumpas sugrįžimas į vaikystę

Penktadienį, sausio 27 dieną, Rūdiškių gimnazijos aštuntokai su bibliotekininke G. Stanievič apsilankė vaikų darželyje „Pasaka“. Mokiniai į darželį ėjo ne praėjusios vaikystės ieškoti (nors gal truputį ir norėjo pasižiūrėti, kaip dabar ten viskas atrodo), o skaityti darželinukams. Ši veikla – antrus metus Rūdiškių gimnazijoje vykdomo integruoto lietuvių kalbos ir bibliotekos projekto „Mokausi skaityti pats ir mokau kitus“ dalis. Praėjusių mokslo metų rudenį, tada dar būdami 7-okais, mokiniai vedė skaitymo pamokas pradinukams, patys tyrinėjo ir atrado įvairių skaitymo ir teksto suvokimo būdų, kad galėtų juos perteikti mažesniems.
Taigi Rūdiškių lopšelyje-darželyje svečius šiltai priėmė, pasitiko auklėtojos ir direktorė D. Šeštokienė ir palydėjo iki grupės, kur jau laukė darželinukai. Visi šypsojosi ir nekantriai laukė pažinties su vyresniaisiais. Vaikai, didieji ir mažieji, susipažino, pasikalbėjo ir pradėjo skaityti. Mažiesiems perskaitytos 5 knygelės, kelios iš jų dalyvavo metų knygos rinkimuose. Vaikams labiausiai patiko Olios Kovaliovos knygelė „Žąsis ir meškis”. Per pertraukėlę aštuntokai organizavo žaidimus ir vėl kibo prie darbo. Pabaigę knygeles, mokiniai pasiteiravo, kaip sekasi darželyje, taip pat papasakojo apie gyvenimą mokykloje. Tokius užsiėmimus tęsime ir toliau.
Dominyka Steponkevičiūtė, 8 a klasės mokinė
FB_IMG_1485547685710 FB_IMG_1485547615305

                                                                             —————————————-

Parodose susipina istorija, etnokultūra, gamta ir kraštovaizdis

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje nuo sausio mėnesio  vidurio  veikia trys nepakartojamos bei savitos parodos, kuriose nuostabiai susipina istorija, etnokultūra, gamta ir kraštovaizdis.
Pirmiausia parodų lankytojų dėmesį traukia 5 -10 klasių mokinių piešti piliakalniai.
Lietuva – piliakalnių kraštas, kuriuose mūsų gili praeitis. Jie – baltų kultūros ir ankstyvosios Lietuvos valstybės simbolis. 2017  – ieji paskelbti Piliakalnių metais. Lazdijų krašto muziejus organizuoja Lazdijų rajono mokyklų visų amžiaus grupių mokinių  piešinių konkursą „Piliakalniai“, skirtą Piliakalnių metams paminėti. Konkurso tikslas – skatinti jaunimą pažinti istorinę praeitį, domėtis lietuviško kraštovaizdžio dalimi – piliakalniais.
Į kvietimą dalyvauti konkurse atsiliepė ir Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos dailės mokytoja Jūratė Baranauskienė su 5-10 klasių mokiniais. Mokiniai per dailės pamokas, vedamas mokytojos Jūratės Baranauskienės, noriai domėjosi piliakalnių istorijomis, skaitė įvairias legendas, padavimus, pasakas  apie piliakalnius bei pilkapius. Ypač nemažai dėmesio buvo skiriama ir baltiškiems ženklams bei simbolikai. Istorijos žinių vedami, moksleiviai sužinojo, jog Lazdijų rajone yra net 24 piliakalniai, iš kurių žinomiausi: Rudaminos, Prelomciškės ir Paveisininkų.
Konkurso tema suteikė galimybę atskleisti savo mintis ir jausmus piešiniais, atspindinčiais gamtinės kultūros paveldo objektus. Parodoje pateikiami 38 piešiniai, kuriuose atsispindi Rudaminos, Prelomciškės, Paveisininkų bei Merkinės piliakalniai, atlikti guašu bei akvarele. Taip buvo lavinami mokinių kūrybiniai bei bendradarbiavimo gebėjimai, stiprinamas jaunųjų kūrėjų pasididžiavimas ir pagarba  Dzūkijos krašto kultūriniam kraštovaizdžiui.
Galiu pasidžiaugti, kad gimnazijos skaitykloje jau kelintą kartą eksponuojami garsios Dzūkijos krašto tautodailininkės Linos Živatkauskaitės  – Žaliauskienės darbai. Čia buvo galima išvysti ir originalias pirštines bei riešines, vertus šiaudų sodus, o kur dar begalė pravestų įvairių edukacinių užsiėmimų su moksleiviais! Tautodailininkė gimnazijos bendruomenę šįkart nukelia į senųjų tradicijų erdvę, kurioje pristato patalynės nėrinių, rankšluosčių galų nėrinių kolekciją, sukurtą  pagal senuosius Lazdijų krašto muziejaus fonduose esančius  pavyzdžius, taip pat pagal Dervinių kaimo gyventojų Onos Ragaišienės ir Julijos Petručionienės skryniose išsaugotus rankšluosčius. Nėrinių kolekciją puošia unikali rankų darbo skudurinė lėlė, pasiūta iš lininės drobės.
Pasak tautodailininkės, patalynės puošimas nėriniais nėra senas- siekia XIX a. pab.- XX a. pradžią.
Kadangi kaimo sodybos gerajame kambaryje visą laiką būdavo paklota lova, tai ant jos padėtose 2-3 pagalvėse būdavo įsiūtos puošnios  „stavkos“.
„Stavka“ ar „stapka“- nertas, siuvinėtas, spalvotais siūlais įaustas ar pirktinio nėrinio papuošimas. Nertais galais puošti ir rankšluosčiai- „abrūsai“.
Abrūso paskirtis dvejopa- šluostymuisi ir dekoratyvinė. Dekoratyviniai  buvo kabinami puošniose rankšluostinėse (abrūsinėse) tarp dviejų langų patalpai papuošti. Jų galai dažnai užausti raudonais žičkais (raudonos spalvos pirktiniais siūlais). XX a. papuošimui naudoti nėriniai, mezginiai, rišti kutai, siuvinėti inicialai, datos. Nuo senų laikų rankšluosčiai naudoti ir apeigose. Jie buvo pagrindinė dovana vestuvių,  krikštynų,  varduvių dovana.
Tęsdami pažintį su parodomis, turime galimybę atsigręžti ir į senąsias epochas bei aplankyti Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos 5 – 7 klasių mokinių sukurtus darbus „Senųjų amatų dirbtuvėse“, atliktus per istorijos pamokas, vedamas mokytojos Salomėjos Paškevičienės. Iš pirmo žvilgsnio atrodo neįtikėtina, ką gali sukurti ir pagaminti mokiniai. Tačiau jų amuletai, įvairūs puodeliai, lėkštelės, vazelės, sukurti iš molio, modelino, medžio, žavi kiekvieną originalumu bei išskirtinumu.
Maloniai kviečiu aplankyti šias parodas, kurios veiks iki vasario 1 d.   20170124_134209 20170124_134217 20170124_134228 20170124_134123 20170124_134138 20170124_134143 20170124_134153                                          Daiva Mikalauskienė