2019 m.

DOSNIOS KNYGŲ KALĖDOS VILNIAUS VIRŠULIŠKIŲ MOKYKLOJE

Šių metų gruodžio 18 dieną po trečios pamokos daug Viršuliškių mokyklos mokinukų su knygomis skubėjo į mokyklos biblioteką. Čia vėl vyko jau tradicija tapusi kasmetinė knygų dovanojimo bibliotekai akcija „Knygų Kalėdos“. Moksleiviai ir mokytojai dovanojo bibliotekai knygas; bibliotekininkė trumpai papasakojo apie pačią akciją ir simboliškai visiems padėkojo – moksleiviai gavo KK skirtukus, vaišinosi KK saldainiais. Visi džiaugėmės, kad bibliotekos fondas šiemet pasipildė apie 130 naujų knygų.

Rūta Rasimavičiūtė,
Vilniaus Viršuliškių mokyklos bibliotekininkė.

———————————————————————-

NETRADICINĖ PAMOKA Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje

Sūkuriuotom gėlėm, pasiklydusiais paukščiai,
Nepraeinančiais, griūnančiais sniego kalnais.
Apsitvėrė žiema, – neįžiūrimais aukščiais,
Nepagaunamais, alpstančiais tonais švelniais.

O eilėraštis gimsta – kaip vėjas – iš nieko
Ir skambėdamas bėga pusnim neramus,
Bet negali daina prasimušti pro sniegą
Ir sugrįžta – kaip vėjas – į savo namus.
                                           H. Radauskas

      Žiemos grožis ypatingas: gamtai savo stebuklus pavyksta sukurti iš vienos – baltos – spalvos. Žiemą laukia mūsų svarbios šventės: šv. Kalėdos, Naujieji metai, Trys karaliai. Tai metas, kai dažnai šalti vėjai talžo veidą, nešioja pavienes snaiges arba ištisus jų spiečius. Žiemą gruodas sustingdo žemę, dangaus skliaute spindi tūkstančiai žvaigždžių. Taip ir trokšti tupėti namuose, gurkšnoti arbątą, žiūrėti televizorių, žaisti kompiuterinius žaidimus, spoksoti į išmanųjį telefoną ar tiesiog leisti sau nieko  neveikti…
Šiuo H. Radausko eilėraščiu ir šiltais, ramybei nuteikiančiais žodžiais Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaityklos darbuotoja D. Mikalauskienė pradėjo netradicinę 6a klasės lietuvių kalbos ir literatūros pamoką „Žiemos išdaigos“.
   Mūsų laukė susitikimas su poezija. Iš anksto buvome pasirinkę ir mintinai išmokę po eilėraštį apie žiemą, pagaminę atvirukų, skirtų ateinančioms šventėms.
      D. Mikalauskienė pakvietė pasidžiaugti atėjusia kalendorine žiema, prisiglausti prie neišsenkančio literatūros lobio – poezijos.
       Skambėjo S. Nėries, A. Mackaus, A. Miškinio, Z. Sadauskaitės, A. Karosaitės, R. Skučaitės, L. Degėsio, V. Banevičienės, Z. Gaižauskaitės, Just. Marcinkevičiaus, G. Muraškaitės eilės apie žiemą, jos džiaugsmus. Skaitykloje veikia ir mūsų pagamintų šventinių atvirukų paroda.
Parašė A. Nevulytė, 6a klasė
Nuotraukos Z. Šklėrienės

—————————————-

2019 M. RENGINIAI VILNIAUS RAJONO RIEŠĖS GIMNAZIJOJE

Popietė su knyga

2019 m gruodžio 2 dieną Riešės gimnazijos bibliotekos darbuotojos lankėsi  Bukiškio progimnazijos skyriuje pas mažuosius priešmokyklinukus vedinos jau Kalėdinės nuotaikos. Neatsitiktinai šiai „Popietei su knyga“ buvo pasirinkti italų rašytojo Bruno Ferrero Kalėdiniai kūrinėliai apie šią  šventę ir svarbius dalykus: šeimą, rūpestį kitu, tarpusavio santykius ir tai, ko iš tiesų niekas iš mūsų negali atimti…

Pamoka „Eiliuotos pasakos“

Lapkričio 27 d. 1 D klasės mokiniams pirmoji pamoka vyko neįprastai: bibliotekos darbuotojos Eglė ir Monika tamsoje skaitė Just. Marcinkevičiaus eiliuotas pasakas Grybų karas  ir Greitoji pagalba. Kad geriau įsivaizduotų skaitomų pasakų veikėjus, vaizdus, pirmokų buvo prašoma užsimerkti ir mintyse kurti girdimą „filmuką“. Vėliau mokiniai pasidalino savo įspūdžiais.

Šiaurės šalių bibliotekų savaitė

Lapkričio 12 – 13 dienomis Bukiškio skyriaus  ir Riešės gimnazijos antros klasės mokiniai buvo pakviesti į Šiaurės šalių literatūros savaitės ( lapkričio 11 – 17 d.) skaitymus, kuriuos organizavo bibliotekos darbuotojos. Iš pradžių mokiniai buvo supažindinti su A. Lindgren biografija ir kūryba, o po skaidrių demonstravimo sekė  III b kl. gimnazistų paruoštas smagus mini spektaklis „Pepė eina į mokyklą“. Mažieji žiūrovai girdėjo ir matė vieną epizodą iš Pepės gyvenimo,  o vėliau galėjo užduoti klausimų, įvertinti veikėjų elgesį, pabendrauti su jais : Tomiu (Domantu) ,  Anika (Monika), mokytoja (Gabriele) ir , be abejo – daugiausiai simpatijų sulaukusia  Pepe (Inga).
Dėkojame savo dalį pamokų paaukojusiems ir kūrybiškai pažvelgusiems į „skaitymą“ gimnazistams.

Yra šalis, kur upės teka

2019-11-08 gimnazijos bibliotekoje vyko edukacinė – kūrybinė pamoka „Yra šalis, kur upės teka“.  Jos metu buvo rodomos skaidrės su Lietuvos etnografiniais regionais, aptariamos regionų ypatybės ir tautinio kostiumo ypatumai. Buvo klausomasi garso įrašų, kad vaikai galėtų labiau susipažinti ir realiai išgirsti tarmių/patarmių. Po vaizdinės ir garsinės medžiagos aptarimo, vaikai atliko kūrybines užduotis.

Parašė bibliotekos vedėja Eglė Karakajienė

—————————————————————

Šeštų klasių mokinių gebėjimai, talentai, polėkiai ir svajonės

Kiekvienas žmogus yra unikali asmenybė. Akivaizdu, kad ir mokiniai skiriasi savo tobulėjimo tikslais, planais, veiklomis, sugebėjimais, kūrybiškumu bei užslėptais talentais.Lapkričio mėnesį Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijoje duris atvėrė jau antroji mokinių bei mokytojų darbų ir kolekcijų paroda. Šįkart gimnazijos bendruomenei parodyti savo mėgstamą veiklą, talentus nutarė 6 klasių mokiniai. Jiems talkino auklėtojos Zita Šklėrienė ir Irma Janulevičienė. Parodos buvo eksponuojamos gimnazijos II aukšto fojė ir skaitykloje.
    Gimnazijos skaitykloje vis dar galima pasigrožėti mokinių G. Grėbliūno, V. Amšiejūtės, E. Bacevičiūtės, M. Labalaukio piešiniais. Šie mokiniai lanko Lazdijų meno mokyklą. Kūrybiškumo jiems tikrai nestinga: darbai įdomūs, stebinantys nauja technika, lakiais fantazijos polėkiais, turtinga vaizduote.
   Dėmesio vertos ir kitos parodos. Ne vieną nustebino ir sužavėjo Austėjos Nevulytės paroda ,,Muilinės metonimijos“. Tai muiliukų, parsivežtų iš aplankytų šalių, kolekcija. Žavi ir išskirtinė Jono Novogrodskio automobilių modeliukų  kolekcija, kurią mokinys kaupia ne vienerius metus. Parodoje puikuojasi 35 įvairiausi modeliukai. Gimnazijos bendruomenę sužavėjo 6 A klasės mokinės E. Bacevičiūtės parodai pristatyta kankorėžių, parsivežtų iš įvairių  kelionių, kolekcija. Nepakartojamo džiaugsmo suteikia ir D. Griškonio tik nedidelė dalis parodoje eksponuojamų „LEGO“ konstruktorių, kurie vaikams jau yra tapę tikraisiais vartais į inžinerijos pasaulį. Beje, čia galima išvysti itin vaikų mėgstamą, nuotaikingą bei žaismingą Žaibo Makvyno mašinėlių kolekciją, kurią parodai pristatė 6 B klasės mokinys J. Čepulis.  Neįtikėtinai įdomus rinkinys „Harley – Davidson“ motociklas iš kaladėlių, kurį pristatė D. Miklušis.
     Tarp šeštokų yra daug talentingų  mokinių, apdovanotų įvairiais prizais  už nuopelnus garsinant gimnazijos vardą įvairiuose konkursuose, sportinėse varžybose. II aukšto fojė eksponuojami A. Nevulytės, P. Križinauskaitės, F. Liaukevičiūtės, V. Tulabaitės, G. Pileckaitės, G. Pilišausko, L. Šlekio, A. Čerkausko, A. Lazauskaitės  medaliai, taurės, diplomai, laimėti aerobikos ir sportinių šokių varžybose.
    Lapkričio 21 dieną II aukšto fojė vyko tikrai šiltas ir nuoširdus koncertas, kuriame dalyvavo Lazdijų meno mokyklą lankantys mokiniai: V. Vaitulionytė, U. Bondorevas, S. Karaliūnaitė, E. Bacevičiūtė, S. Ulytė, V. Tulabaitė, D. Čivinskas. Klausėmės užburiančių smuiko (griežė G. Valentukonytė)  ir pianino garsų (V. Valentukonytė, U Bondorevas, S. Karaliūnaitė, E. Bacevičiūtė). Muzika ir muzikantai pakerėjo ne vieno žiūrovo širdį, praskaidrino niūrią rudenišką nuotaiką. Koncerte netrūko ir itin populiarios saksofono muzikos, atliekamos D. Čivinsko. Maloniai nustebino sportinius šokius šokančios mokinės A. Nevulytė ir G. Pileckaitė. 
    Gražiu koncerto akcentu tapo vaidinimas, kuriame vaidino šeštų klasių mokiniai. Vaidinimui buvo pasirinkta ištrauka iš meninės raiškos studijos „Macinga“ spektaklio „(Ne)mūsų gyvenimas arba kasdienybės grimasos“. Jaunieji talentai – aktoriai buvo sutikti ypač šiltai, jiems  žiūrovai negailėjo audringų plojimų. Vaidino A. Lazauskaitė, J. Čepulis, M. Mazurkevičiūtė.
   Lapkričio 28 d. gimnazijos I aukšto fojė šeštų klasių talentų mėnesį vainikuos masinis 6A ir 6B mokinių šokis, sukurtas 6A klasės mokinės. Neužbėkime įvykiams už akių, ateikite pasižiūrėti, ką sugeba mūsų šeštokai!
   Džiaugiamės atradę jaunų žmonių pasaulį. Pasaulį, kuriame realizuojami mokinių gebėjimai, talentai, polėkiai bei svajonės. Parodas galite aplankyti iki gruodžio 1 d. Kviečiame ir laukiame Jūsų!

 

                                                                                   Bibliotekininkė                                                                                                            Daiva Mikalauskienė

 


—————————————————————

Tarptautinė mokyklų bibliotekų diena
 Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijoje

        

Spalio 16-oji –Tarptautinė mokyklų bibliotekų diena. Ta proga Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijoje kasmet skelbiama akcija ,,Padovanok reikalingą knygą mokyklos bibliotekai“. Džiugu, kad visada atsiranda atsiliepiančių, ir parodančių, kad biblioteka jiems yra svarbi ir reikalinga. Tik spėjus pasibaigti pirmajai pamokai, atsivėrė bibliotekos durys – su dovanomis atėjo 1a klasės mokiniai, smalsiai besižvalgydami po knygų šventovę. Bibliotekos vedėja Regina jiems atskleidė, kaip nepasiklysti  šiose erdvėse. Šiems išėjus, atėjo kiti ir dar kiti ir taip visą dieną.

Ir tai dar ne viskas. Psichologė Inga Polikevičiūtė, įžvelgdama, kad pasaka ugdo vaiko vaizduotę ir meilę knygai,  pirmokams, o paskui penktokams, skaitė terapines pasakas, mokančias pozityviai vertinti baimę keliančias situacijas. Ačiū Ingai !  Ačiū mokytojoms,  paraginusioms mokinius nelikti abejingais paskelbtai akcijai!

Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos bibliotekininkės  Danguolė ir Regina

 

 

 

 

 

 

——————————————————————————–

KRYŽIAŽODIS

Kryžiažodis – žaidimas, kuriame spėjami žodžiai ir įrašomi į tam tikru būdu piešiamus langelius, dažniausiai žodžiai susikerta. Kryžiažodžiai neabejotinai praplečia asmeninį žodyną, suteikia žinių taip pat, tai puiki laisvalaikio praleidimo pramoga.
      Nuo  š. m. rugsėjo 17 d. iki spalio 10 d. Lazdijų mokykloje-darželyje „Kregždutė“ vyko iniciatyva „Sukurk kryžiažodį“, kurios metu mokiniai galėjo pagaminti norimą kryžiažodį. Dėkojame visiems dalyvavusiems, ypatingai Augustei, Ugnei ir Kiprui, kurie savo kryžiažodžius padarė iki pat galo ir  pagal visus reikalavimus. Visi norintys galės pabandyti įveikti, draugų sukurtus, kryžiažodžius.

Parašė bibliotekininkė Akvilė Margelienė 

——————————————————————

„Lietuva skaito“

Gegužės 7 dieną, minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną,  Lietuvos kūrėjai, leidėjai, bibliotekininkai, spaustuvininkai ir knygynų darbuotojai kvietė į skaitymo šventę „Lietuva skaito!“. Todėl Riešės gimnazijos ir Bukiškio progimnazijos skyriaus mokytojai ir mokiniai skaitė tai, kas jiems patinka. Juk skaitymas supažindina su mus supančia aplinka, moko ją suprasti, padeda lavinti kalbą ir žodyną, lavina mąstymą, turtina  vaizduotę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šauniausias bibliotekininkas

Kaip ir kasmet, balandžio mėnesį Lietuvos bibliotekininkų draugija skelbė 19-ąją Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę „Ateik-sužinok ir išmok“. Balandžio 30 ir gegužės 2 bei 3 dienomis Riešės gimnazijos 5-8 klasių mokiniai dalyvavo konkurse „Šauniausias bibliotekininkas“ ir noriai talkino bibliotekoje.


Bibliotekininkė Eglė Karakajienė
—————————————————–

Skaitymo popietė

Balandžio 2 d. paminint Tarptautinę vaikų knygos dieną Vilniaus Barboros Radvilaitės progimnazijos 3d klasėje vyko skaitymo popietė. Bibliotekininkė Asta Sabaliauskienė papasakojo apie rašytojo H.K.Anderseno gyvenimą ir kūrybą, perskaitė jo pasaką „Bjaurusis ančiukas“. Vėliau vyko pasakos aptarimas, buvo diskutuojama apie pasakų reikšmę, filosofinę prasmę, paliečiama patyčių tema tiek pasakos kontekstu, tiek siejant su H.K.Anderseno gyvenimu, tiek su vaikų tarpusavio santykiais mūsų kasdienybėje.

Bibliotekininkė Asta Sabaliauskienė

—————————————————————–


Pamoka paskatino jaunimą domėtis senaisiais amatais – audimu bei pynimu

Šiandien tradicinių amatų mokymas yra ne tik išlikusi graži tradicija, bet ir valstybinio rūpesčio objektas, apsaugotas teisės aktais, siekiančiais atgaivinti ir saugoti tradicinius amatus, tarp jų ir tekstilę. Todėl balandžio 8 d. rytmetį Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje vyko parodos „Linas juosia mūsų gyvenimus“ pristatymas bei edukacinis užsiėmimas „Juostų audimas ir pynimas“. Parodą pristatė ir edukacinius užsiėmimus vedė tautodailininkės iš Alytaus Rita Valiukevičienė ir Danutė Kazimiera Bozienė. Tautodailininkai išsiskiria iš kitų menininkų tuo, kad stengiasi įtaigų meną kurti neprarasdami ryšio su praeities tradicijomis, išlaikyti kartų siekių tęstinumą. Turėdamos ryškią viziją ir estetinio skonio jausmą, tautodailininkės Rita Valiukevičienė bei Danutė Kazimiera Bozienė, ausdamos bei pindamos juostas, susiformavo originalų stilių bei spalvų koloritą. Pamokoje dalyvavo šios gimnazijos technologijų mokytoja Rima Šmitienė su 8 klasių moksleivėmis. 
              Renginio pradžioje šių eilučių autorė pristatė  auksinių rankų meistres – Ritą bei Danutę. Rita mezgimu domisi nuo paauglystės. Šio amato ji išmoko iš savo mamos, kuri buvo  ne tik puiki mezgėja, bet ir audėja. Todėl ir Rita, perpratusi įvairius mezgimo būdus, mezga megztinius, skraistes, suknutes bei riešines. 2011 m. tapusi tautodailininke, ji surengė pirmą autorinę parodą. Menininkė aktyviai dalyvauja įvairiose parodose, amatų šventėse, kur pristato savo austas bei pintas juostas. Danutė taip nuo vaikystės piešia, mezga,  neria. Baigusi Kauno St. Žuko taikomosios dailės technikumą, pradėjo dirbti Alytaus medvilnės kombinate dailininke–tekstilininke. Ji tautodailininkė nuo 2005-ųjų, aktyviai dalyvaujanti parodose, amatų šventėse.  Ši menininkė audžia juostas, kuria tekstilines lėles: pasakų herojus, politikus, konkrečius asmenis pagal užsakymus.
              Pamokos metu viešnia Rita Valiukevičienė įdomiai pasakojo apie lino kelią  bei audimo reikšmę protėvių buityje ir kultūroje. Koks tas kelias iki spalvingo rašto? Ogi išties netrumpas – daug darbo bei kantrybės reikalaujantis triūsas.  Pasak jos, „linas – mėlynžiedis augalas, žydintis tik pusdienį. Rytą žiedelis prasiskleidžia, o pavakare žiedlapiai jau nukritę.“ Tai vienmetis augalas,  nuo seno labai gerbiamas Lietuvoje. Lietuva be lino, be gintaro – ne Lietuva. Pasklaidę tautosakos archyvus, rastume daugybę liaudies dainų, šokių, žaidimų, pasakojimų apie liną. O kiek gražių mįslių sukurta apie linus!  Ir koks ilgas, įdomus šio kuklaus  augalo gyvenimas!
              Toliau pamokoje buvo kalbama apie liną  lietuvio gyvenime, linų apdirbimo įrankius. Su šiuo augalu senovės lietuviai net vieną iš savo dievų buvo susieję – tai linų ir kanapių globėjas Vaižgantas, kartu su lineliu gimstantis, kenčiantis, mirštantis ir vėl atgimstantis. Linas, pasak tautodailininkės, vienas reikalingiausių, nes jis žmogų rengė, maitino, gydė. Tad nenuostabu, kad su linu susijęs ir populiariausias iš Lietuvoje išlikusių tradicinės tekstilės amatų – audimas. Šis tekstilės amatas buvo perduodamas iš kartos į kartą. Kad tai tiesa, įrodė parodos autorės, skaityklos lentynas nuklojusios nuostabaus audimo bei pynimo juostomis. Rita Valiukevičienė paaiškino juostų paskirtį. Pasak jos, juosta lydėjo žmogų visą gyvenimą, ypač per tris svarbiausius gyvenimo virsmus: gimimą, santuoką ir mirtį. Juostų audėja pademonstravo savo ir dukros Rūtos Glorijos Valiukevičiūtės (Alytaus Panemunės progimnazijos moksleivės) austas bei pintas juostas. Pynimo amato mergaitė išmoko iš savo mamos ir Anzelmo Matučio (Alytus) memorialinio muziejaus organizuojamuose edukaciniuose užsiėmimuose.  
Nemažai austų tautinių  juostų (13)  parodai atvežė ir tautodailininkė Danutė Kazimiera Bozienė. Parodai žaismingumo suteikė jo vąšeliu nunertos  įvairios lėlės – stebuklinių pasakų personažai. Moteris pati netgi skaptuoja medį – žavisi drožinėjimo menu: tautodailininkė mokinėms pademonstravo pačios išdrožtas rankines audimo stakleles, verpimo ratelį, skietą, šeivą ir kitas priemones. Be to, menininkė įtaigiai papasakojo apie kiekvieną savo darbą iš medžio, supažindino su juostų raštais, jų rūšimis.  
  Vėliau imtasi ir kūrybinio darbo, atsižvelgiant į ,,trumpą lino žydėjimą, bet ilgą jo gyvenimą“. Aštuntokės pačios pabandė pinti juostas, planavo raštus, rankinėmis staklėmis apmetė bei audė įvairių raštų juosteles. Edukacinės pamokos metu buvo ugdoma pažinimo ir meninės kompetencijos. Per juostų audimą bei pynimą buvo suvoktas šalies etninės kultūros išskirtinumas, jos archaiškumas bei neišsenkantis kūrybiškumas. Džiugu, kad ne viskas eina užmarštin, kad yra žmonių, perėmusių iš senolių žinias, patirtį, kurią prasmingai panaudoja lietuviškų tautinių juostų audimo raštuose ir ta patirtimi dalinasi su jaunąja karta. Tikiu, kad ši pamoka paskatins jaunimą domėtis senaisiais amatais – audimu bei pynimu, padės puoselėti dzūkų krašto etnokultūrą, ugdys pagarbą tautos praeičiai, tradicijoms bei tautinei kultūrai apskritai.

Bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė

————————————————–

„Stebuklingą knygų pasaulį pravėrus…“

Šalčininkų rajono, Turgelių Povilo Ksavero Bžostovskio gimnazijoje balandžio mėnesį tradiciškai vyko Nacionalinei bibliotekų savaitei skirtas bendras lietuvių kalbos ir bibliotekos projektas. Šiais mokslo metais 5-7 klasių mokiniai buvo pakviesti dar kartą praverti duris į stebuklingą knygų pasaulį… Pasidalinę komandomis dalyviai nardė po bibliotekoje slypinčius knygų lobius, gilino literatūros ir kalbos žinias, sprendė kompiuterinio „:Kalbos turtų“ žaidimo užduotis, kurias įveikiant ir vėl ne kartą gelbėjo knyga. Visi buvo šaunūs, išradingi ir greiti, bet laimėjo tik patys sumaniausi.
Organizatorės džiaugiasi, kad mokiniai nekantraudami laukia pamokų ar projektų bibliotekoje, nes tokiu būdu įprastas dialogas su knyga tampa smagus ir netikėtas, o kompiuteris ir popieriuje spausdintas žodis susitinka kaip lygiaverčiai bičiuliai. 

Lietuvių kalbos mokytoja Diana Jelmakaitė
Bibliotekininkė Genė Jelmakienė

—————————————————-

Skaitymo popietė su H. K. Andersenu

Balandžio 2 d. paminint Tarptautinę vaikų knygos dieną Vilniaus Barboros Radvilaitės progimnazijos 3d klasėje vyko skaitymo popietė. Bibliotekininkė Asta Sabaliauskienė papasakojo apie rašytojo H.K.Anderseno gyvenimą ir kūrybą, perskaitė jo pasaką „Bjaurusis ančiukas“. Vėliau vyko pasakos aptarimas, buvo diskutuojama apie pasakų reikšmę, filosofinę prasmę, paliečiama patyčių tema tiek pasakos kontekstu, tiek siejant su H.K.Anderseno gyvenimu, tiek su vaikų tarpusavio santykiais mūsų kasdienybėje.

————————————————————

Mokyklos bibliotekoje  – Martyno Mažvydo ,,Katekizmo” faksimilė

Kai Vilniuje besimokantis jaunimas skubėjo  balandžio 1-ąją, vienintelę dieną metuose, pamatyti Martyno Mažvydo ,,Katekizmo” originalą, Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos mokiniai turėjo galimybę apžiūrėti pirmosios lietuviškos spausdintos knygos faksimilę savo mokyklos bibliotekoje. Iš anksto užsirašiusių klasių mokiniams bibliotekininkės pasakojo apie Martyno Mažvydo ,,Katekizmą” ir faksimilės  autorę Kamilę Kalibataitę, jos pastangas išleisti knygą, kuri nesiskirtų nuo originalo . Vaikams buvo smalsu ,,Katekizmą “  ir pamatyti, ir kvapą pajusti: ,,Kvepia senove” – džiūgavo prisilietę.

Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos

bibliotekininkės Danguolė Matulevičienė ir Regina Vaitkevičienė

———————————————————————–


Dalyvavome projekte „Baltų literatūros savaitė“

Vilniaus Petro Vileišio progimnazija jau antrus metus dalyvauja tarptautiniame projekte „Baltų literatūros savaitė / Baltu literatūras nedēļa“Šiemet projekto veiklas nusprendėme susieti su Tarptautine teatro diena. Kovo 27 d. popietę bibliotekininkės Aistė ir Gedailė pakvietė pirmokus į teatralizuotą latvių pasakos „Aukso žirgas“ skaitymą bibliotekoje. Mokiniai kartu su bibliotekininke Aiste skaitė pasaką, vaidino pasipuošę spalvingais rūbais, susipažino su latvių literatūra bei rašytojais. Smagi popietė pralėkė akimirksniu.
  

————————————————–

Mokinių piešinių paroda „Išlipę iš eilėraščių“

Vilniaus Gabijos gimnazijoje šių metų sausio mėnesį vyko susitikimas su poete Violeta Palčinskaite. Apie tai  plačiau galite rasti čia . Renginys buvo puikus. Mūsų pradinių klasių mokytojos visada labai ruošiasi ir stengiasi. Visos 3-4 klasės skaitė Palčinskaitės knygą, dailės mokytoja su trečiokais parengė parodą „Išlipę iš eilėraščių“. Pati paroda buvo didelė ir ypatinga. Neįtikėti darbai, įvertinant tai, kad tai tik trečiokėliai. Vienoje nuotraukoje, kur matosi iš plastikinio butelio padaryta kiaulė-taupyklė (puiki mokytojos idėja, kur patalpinti klausimus poetei :)), matosi dovanos poetei – įrėminti vaikų darbai – jais irgi  negalėjau atsistebėti…

Bibliotekininkė Diana Stanevičienė

—————————-

“Žodis – ne žvirblis”

2019-03-20 Lazdijų mokyklos-darželio „Kregždutė“ bibliotekoje vyko akcija, kurios metu visi apsilankę rašė jiems patį gražiausią žodį. ✍
Žodis yra svarbiausias reikšminis kalbos vienetas, tad kuo dažniau vieni kitiems sakykime kažką gražaus.

Bibliotekininkė Akvilė Margelienė

 

————————————–

 

2019-ųjų pradžia Vilniaus rajono Riešės gimnazijos bibliotekoje

Vykdant projektą „Bibliotekos duris atvėrus“ bei skatinant skaitymą garsiai, 2019 m. sausio 30 dieną gimnazijos priešmokyklinio ugdymo 1- osios grupės ugdytiniams buvo skaitomos Brolių Grimų pasakos. Tęsiant šį projektą bei skatinant skaitymą garsiai, 2019 m. vasario 8 dieną gimnazijos priešmokyklinės ugdymo grupės ugdytiniams vėl buvo skaitomos Brolių Grimų pasakos.
2019 m. sausio 22 d. knygos teksto autorė Jurga Vilė pasakojo, kaip gimė „Sibiro haiku“, kodėl jai atrodė svarbu pasidalinti savo šeimos istorija, ir prisiminti mūsų šaliai svarbų laikmetį. Sužinojome, kaip Jurga Vilė susitiko Liną Itagaki, knygos iliustratorę, kiek laiko knyga buvo kuriama. Po knygos pristatymo mokiniai buvo pakviesti į kūrybines dirbtuves. Pagal eilėraštį vaikams reikėjo nupiešti istoriją.
2019-01-11 dieną per pirmą pamoką gimnazijos bibliotekoje 5b klasės mokiniai žiūrėjo dokumentinį filmą „Sausio 13-osios kronikos“, klausėsi įgarsintą moksleivės rašinį. Diskutavo apie šios dienos svarbą mums, laisvos šalies piliečiams.

Parašė bibliotekos vedėja Eglė Karakajienė

———————————————

Valstybės šventės paminėjimas pagal įamžinimą knygose ir dokumentuose

 Viena iškiliausių švenčių mokykloje – Valstybės šimtas pirmasis gimtadienis Vasario 16 d.
Vasario 16 d. minėjimas Vilniaus r. Česlovo Milošo pagrindinėje mokykloje (direktorė Janina Novickaja, pavaduotoja Irena Mazailo) vyko su kruopščiai išgrynintais istoriniais faktais, nuskambėjus Maironio ,,Lietuva brangi”. Ši daina konkurse ,,Visa Lietuva dainuoja” tapo pripažinta šimtmečio daina.

Eilėraščius mokiniai skaitė tik atrinktus klasių ir mokyklos skaitovų konkursuose. Geriausių poezijos posmų ir skaitovų atranka tradiciškai vyksta mokyklos bibliotekoje (bibliotekininkė Alina Savanevičienė). Šiais metais šventę įprasmino devintokų skaitoma S. Gedos ,,Giesmė apie Pasaulio medį” ( mokytoja Alina Grigelienė). Skambėjo 5-9 klasių mokinių atliekamos  dainos ,, Rudens naktis sustojo”, ,,Laisvė”, ,, Brolužis”, ,,Lai skamba dainos Lietuvoj” Justino Marcinkevičiaus, Vytauto Kernagio, lietuvių liaudies, Bjelle ir Peru bei Jazzu tekstais.

Valstybingumo keliu nuo 1905 iki 1918 m. Vasario 16- osios  Akto apžvalgą mokiniai prisiminė dokumentinio filmo metu. Salę  be Valstybės vėliavos dar  puošė Lietuvos Nepriklausomybės akto kopijos originalas ir saulė iš tuometinių laikraščių ,, Lietuvos aidas” bei  ,,Varpas”.

Vasario 16 d. šventė įprasmino istorinių įvykių, susietų su praeitimi ir dabartimi, įamžintų knygose ir dokumentuose vertybes.

  Alina Grigelienė       

———————————

Vasario 16-osios šventė Turgelių Povilo Ksavero Bžostovskio gimnazijoje
„Ką pasaka mums mena…“

Kiekviena Lietuvos valstybinė šventė priverčia susimąstyti apie tai, kas mes esame ir kur einame, kur mūsų šaknys, iš ko galime semtis stiprybės. Mūsų gimnazijoje jau daugelį metų vyrauja tradicija, minint Vasario 16-ąją ar Kovo 11-ąją, atsigręžti į lietuvių literatūrą ir kultūrą, tautos praeitį ir šiandieną susieti atsiremiant į klasikinius tekstus ir kūrinius.

Šiais metais pasirinkta Lietuvos istoriją papasakoti teatralizuotu lietuvių liaudies pasakų motyvais paremtu vaidinimu „Ką pasaka mums mena…“. Jo pamatu tapo visiems gerai žinomos ir atpažįstamos istorijos apie dvylika brolių, juodvarniais lakstančių, Eglę žalčių karalienę, Sigutę, meškos trobelėje paliktą mergaitę, Elenytę ir kitos. Teigiami moteriškieji pasakų veikėjai, susidurdami su piktosios pamotės-raganos blogiu, visada sulaukdavo pagalbininkų globos ir užtarimo, todėl atlikdavo tris darbus bei nugalėdavo neteisybę. Mokinių parengtame vaidinime našlaitėle tapusi Lietuva taip pat įveikia visus išbandymus, įgyja stebuklingų daiktų ir dovanų, kurie padeda atsikratyti pamotės-raganos, bei susigrąžina namus ir laisvę… Mergelės-Lietuvėlės nelengvą gyvenimo kelionę simboliškai įrėmina džiugios ir viltingos dainos „Mano gimtinė“ bei „Grįžtu namo“.

Pasak renginio vedėjų, „tautos stiprybė – šaknyse“, o „istorija nutikusi kadais ir šiandien kaip gyva, nes pasakos nėra, kur būtų nelaiminga pabaiga, tad gėris blogį per amžius nugalės, o mūs šalis kaip kažkada klestėjo, taip ir toliau klestės“.

Linkime neužmiršti Lietuvos tvirtybės šaltinio, ateinančio iš senolės pasakų ir praeities legendų, nes tik prisimindami ir vertindami tai, kas buvo, sėkmingai kursime tai, kas bus.

Lietuvių k. mokytoja Diana Jelmakaitė,Bibliotekininkė Genė Jelmakienė

 ———————————————————————-

Konkursas „Laiškas Lietuvai“

  Lietuva – tai laukai ir takeliai, 
Lietuva – tai žibutės laukuos, 
Lietuva – žydros akys seselių, 
Juodbėrėliai žirgai prie tvoros.

(Ištrauka iš lietuvių liaudės dainos)

Lazdijų mokyklos-darželio „Kregždutė“ bibliotekoje vyko konkursas „Laiškas Lietuvai“.  Visi atnešti laiškai buvo puikūs, tačiau laimėtojas gali būti tik vienas.Konkursą laimėjo jauniausia konkurso dalyvė – Gabija B. Sveikinimai!
Taip pat visi apsilankę bibliotekoje, šią priešventinę dieną, papuošiami širdelės formos trispalve.

Bibliotekininkė Akvilė Margelienė

—————————————————–

Menu menu mįslę

Geras būdas pamiklinti smegenis yra įvairių galvosūkių ir mįslių sprendimas. Šiam užsiėmimui – jau keli tūkstančiai metų. Lazdijų mokyklos-darželio „Kregždutė“ bibliotekoje nuolat vyksta mįslių mugė, pirmasis teisingai atspėjęs mėnesio mįslę gali laimėti prizą, o kiti spėliotojai tiesiog linksmai ir turiningai praleisti laiką. 
Lapkričio mėnesį mįslių karalius tapo Kipras M.
Gruodžio mėnesį mįslių karaliene tapo Greta J.
Sausio mėnesį mįslių karaliene tapo Smiltė S.
Vasario mėnesį mįslių karaliene tapo Milena R.

   Bibliotekininkė Akvilė Margelienė

—————————————————

VIKTORINA „PER SKAUSMĄ Į LAISVĘ“

   Nuo pagrindinių Sausio 13 – osios įvykių praėjo 28 metai. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazija kiekvienais metais pilietiškomis iniciatyvomis, įvairiais renginiais bei radijo laidomis pamini šią tragišką ir įsimintiną datą.Sausio 11 d. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje vyko prasminga viktorina „Per skausmą į laisvę“. Viktorinoje dalyvavo 6 b klasės mokiniai su istorijos mokytoja Salomėja Paškevičiene.
Baisi, šalta ta Sausio 13 – oji
Netekom mes jaunų brolelių,
Sesutės mylimos,
Tegul žvakelės dega, tenenuvysta gėlės,
Ant jų kapelių mums šventų,
Mes niekad nepamiršime didvyrių,
Tą naktį žuvusių už Lietuvą, už mus.
Mes pasimelsime už sesę ir už brolius.   (V. Rolikas „Sausio 13 – oji“)

Šiais žodžiais Sausio 13 – osios viktoriną „Per skausmą į laisvę“  pradėjo šių eilučių autorė. Toliau mokiniams buvo pasakojama apie tragiškus 1991 m. Sausio 13 – osios įvykius, tą kruvinąjį sausio sekmadienį, apie   Vilniaus televizijos bokštą – Liūdesio ir vilties bokštą, prie kurio žuvo žmonės.  Žuvusiųjų atminimą pagerbėme tylos minute… Šiais metais prisijungėme prie iniciatyvos „Neužmirštuolė“. 6 b klasės mokiniai buvo kviečiami prisisegti mūsų Laisvės simbolį -neužmirštuolę, kaip atminties ir pagerbimo ženklą. Po to sekė viktorinos klausimai. Sausio 13 –ajai skirtoje viktorinoje dalyvavo 3 komandos. Komandoms reikėjo atsakyti į 14 klausimų apie Sausio 13 –os dienos įvykius.Vėliau iš sumaišytų raidžių turėjo sudėlioti žodį, o iš sukarpytų popieriaus skiautelių – Vilniaus televizijos bokštą – liūdesio ir vilties bokštą, ir priklijuoti šį paveikslėlį ant kartono.  Visą savaitę mokiniai, padedami mokytojos Salomėjos Paškevičienės, stropiai skaitė, domėjosi bei kaupė žinias apie tragiškus Sausio 13 – osios įvykius, todėl susumavus rezultatus, paaiškėjo, kad pralaimėjusių nėra. Šauniai pasirodė visos komandos. Visi dalyviai buvo apdovanoti saldžiais prizais.Viktorinos pabaigoje visi atsistoję ir susikibę rankomis klausėsi šių eilučių autorės skaitomų Justino Marcinkevičiaus žodžių: „Kokie mes stiprūs, kai mano ranka tavo rankoje, o tavo ranka jo rankoje. Šitoje rankų grandinėje amžinai jausime ir jų, žuvusiųjų, rankas, jie stovės kartu su mumis, kaip tą Sausio 13 – osios naktį, prieš tankus ir automatus, prieš tamsą ir smurtą, prieš  begėdišką melą ir šmeižtą“.
Tad vertinkime ir švęskime mūsų laisvę ir nepamirškime, kad Sausio 13 – osios aukų atminimas yra įprasminamas atsakingu darbu ir pilietišku elgesiu.
                      Skaitykloje buvo galima susipažinti su stendu, skirtu Lietuvos laisvės gynėjams atminti.

 Bibliotekininkė Daiva Mikalauskienė
  Nuotraukos istorijos mokytojos Salomėjos Paškevičienės

———————————————————